Plugins - Advanced Custom Fields (ACF®) - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (1620 entries)

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: Edit image
ru: Изменить изображение

en: Selected image. Press tab to access image options.
ru: Выбранное изображение. Нажмите Tab, чтобы перейти к опциям изображения.

en: Remove file
ru: Удалить файл

en: Edit file
ru: Изменить файл

en: Selected file. Press tab to access file options.
ru: Выбранный файл. Нажмите Tab, чтобы перейти к опциям файла.

en: Show Color Wheel
ru: Отображать цветовой круг

en: Use a custom color palette by entering comma separated hex or rgba values
ru: Используйте собственную палитру цветов, введя HEX или RGBA значения, разделенные запятыми

en: Custom Palette
ru: Собственная палитра

en: Use colors from theme.json
ru: Использовать цвета из theme.json

en: Specify custom colors
ru: Укажите собственные цвета

en: Custom Palette Source
ru: Источник собственной палитры

en: Show Custom Palette
ru: Отображать собственную палитру

en: Title shown on the edit screen for the field group meta box to use instead of the field group title
ru: Заголовок, отображаемый на экране редактирования метабокса группы полей, для использования вместо заголовка группы полей

en: Display Title
ru: Отображать название

en: Import JSON containing field groups, post types, or taxonomies (trusted sources only)
ru: Импортируйте JSON, содержащий группы полей, типы записей или таксономии (только для доверенных источников)

en: Select JSON File
ru: Выбрать JSON файл

en: Choose an ACF JSON file to import. Use only files from trusted sources, then click Import.
ru: Выбрать SCF JSON файл для импорта. Используйте только файлы из надежных источников, затем нажмите Импорт.

en: Use the current date as the default value for this field.
ru: Использовать текущую дату в качестве значения по умолчанию для этого поля.

en: Default to the current date
ru: По умолчанию - текущая дата

en: Toggle panel
ru: Показать/скрыть панель

note: translators: %1$s - Plugin name, %2$s URL to documentation
en: %1$s We have detected that this website is configured to use v3 of the Select2 jQuery library, which has been deprecated in favor of v4 and will be removed in a future version of ACF. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.
ru: %1$s Мы обнаружили, что этот сайт настроен на использование библиотеки Select2 jQuery третьей версии, которая была устаревшей в пользу четвертой и будет удалена в будущей версии SCF. <a href="%2$s" target="_blank">Узнать больше</a>.

en: Save created options back to the "Choices" setting in the field definition.
ru: Сохранять созданные параметры обратно в настройку «Варианты» в определении поля.

en: Save Options
ru: Сохранить параметры

en: Allow content editors to create new options by typing in the Select input. Multiple options can be created from a comma separated string.
ru: Разрешить редакторам содержимого создавать новые параметры с помощью ввода в поле выбора. Из строки, разделенной запятыми, можно создать несколько параметров.

en: Create Options
ru: Настройки Create

en: Edit ACF Field Groups
ru: Редактировать группы полей SCF

en: Get 4 months free on any WP Engine plan
ru: Получите 4 месяца бесплатно на любой тарифный план WP Engine

en: Number of Field Groups with Blocks and Other Locations
ru: Количество групп полей с правилами размещения как для блоков, так и для других типов.

en: Number of Field Groups with Multiple Block Locations
ru: Количество групп полей, у которых несколько правил размещения для блоков.

en: Number of Field Groups with a Single Block Location
ru: Количество групп полей с единственным правилом размещения типа "Блок".

en: All Location Rules
ru: Все правила местонахождения

en: Learn more
ru: Подробнее

en: ACF was unable to perform validation because the provided nonce failed verification.
ru: ACF не смог выполнить проверку, потому что переданный nonce не прошёл верификацию.

en: ACF was unable to perform validation because no nonce was received by the server.
ru: ACF не смог выполнить проверку, потому что сервер не получил nonce.

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: are developed and maintained by
ru: разработано и обслуживается

en: Update Source
ru: Обновить источник

en: By default only admin users can edit this setting.
ru: По умолчанию этот параметр могут редактировать только администраторы.

en: By default only super admin users can edit this setting.
ru: По умолчанию этот параметр могут редактировать только суперадминистраторы.

en: Close and Add Field
ru: Закрыть и добавить поле

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
ru: Имя PHP функции, которая будет вызвана для обработки содержимого мета-блока в вашей таксономии. Для безопасности этот обратный вызов будет выполняться в специальном контексте без доступа к каким-либо суперглобальным переменным, таким как $_POST или $_GET.

en: A PHP function name to be called when setting up the meta boxes for the edit screen. For security, this callback will be executed in a special context without access to any superglobals like $_POST or $_GET.
ru: Имя PHP-функции, которая будет вызвана при настройке мета-боксов для экрана редактирования. Для безопасности этот обратный вызов будет выполняться в специальном контексте без доступа к каким-либо суперглобальным переменным, таким как $_POST или $_GET.

en: Allow Access to Value in Editor UI
ru: Разрешить доступ к значению в пользовательском интерфейсе редактора

en: Learn more.
ru: Узнать больше.

note: translators: %s A "Learn More" link to documentation explaining the setting further.
en: Allow content editors to access and display the field value in the editor UI using Block Bindings or the ACF Shortcode. %s
ru: Откройте доступ редакторам содержимого к отображению значения поля в интерфейсе редактора с помощью привязки к блоку или шорткода ACF. %s

en: The requested ACF field type does not support output in Block Bindings or the ACF shortcode.
ru: Запрашиваемый тип поля SCF не поддерживает вывод в связке блока или шорткоде SCF.

en: The requested ACF field is not allowed to be output in bindings or the ACF Shortcode.
ru: Запрашиваемое поле ACF не разрешено для вывода в связке блока или шорткоде ACF.

en: The requested ACF field type does not support output in bindings or the ACF Shortcode.
ru: Запрашиваемый тип поля ACF не поддерживает вывод в связках или шорткоде ACF.

en: [The ACF shortcode cannot display fields from non-public posts]
ru: [Шорткод ACF не может отображать поля из непубличных записей]

en: [The ACF shortcode is disabled on this site]
ru: [Шорткод ACF отключен на этом сайте]

en: Businessman Icon
ru: Иконка Бизнесмен

en: Forums Icon
ru: Иконка Форумы

en: YouTube Icon
ru: Иконка YouTube

en: Yes (alt) Icon
ru: Иконка Да (alt)

en: Xing Icon
ru: Иконка Xing

en: WordPress (alt) Icon
ru: Иконка WordPress (alt)

en: WhatsApp Icon
ru: Иконка WhatsApp

en: Write Blog Icon
ru: Иконка Написать блога

en: Widgets Menus Icon
ru: Иконка Виджеты меню

en: View Site Icon
ru: Иконка Показать сайт

en: Learn More Icon
ru: Иконка Узнать больше

en: Add Page Icon
ru: Иконка Добавить страницу

en: Video (alt3) Icon
ru: Иконка Видео (alt3)

en: Video (alt2) Icon
ru: Иконка Видео (alt2)

en: Video (alt) Icon
ru: Иконка Видео (alt)

en: Update (alt) Icon
ru: Иконка Обновить (alt)

en: Universal Access (alt) Icon
ru: Иконка Универсальный доступ (alt)

en: Twitter (alt) Icon
ru: Иконка Twitter (alt)

en: Twitch Icon
ru: Иконка Twitch

en: Tide Icon
ru: Иконка Tide

en: Tickets (alt) Icon
ru: Иконка Билеты (alt)

en: Text Page Icon
ru: Иконка Текстовая страница

en: Table Row Delete Icon
ru: Иконка Удалить строку таблицы

en: Table Row Before Icon
ru: Иконка Перед строкой таблицы

en: Table Row After Icon
ru: Иконка После строки таблицы

en: Table Col Delete Icon
ru: Иконка Удалить колонку таблицы

en: Table Col Before Icon
ru: Иконка Перед колонкой таблицы

en: Table Col After Icon
ru: Иконка После колонки таблицы

en: Superhero (alt) Icon
ru: Иконка Супергерой (alt)

en: Superhero Icon
ru: Иконка Супергерой

en: Spotify Icon
ru: Иконка Spotify

en: Shortcode Icon
ru: Иконка Шорткод

en: Shield (alt) Icon
ru: Иконка Щит (alt)

en: Share (alt2) Icon
ru: Иконка Поделиться (alt2)

en: Share (alt) Icon
ru: Иконка Поделиться (alt)

en: Saved Icon
ru: Иконка Сохранено

en: RSS Icon
ru: Иконка RSS

en: REST API Icon
ru: Иконка REST API

en: Remove Icon
ru: Иконка Удалить

en: Reddit Icon
ru: Значок Reddit

en: Privacy Icon
ru: Иконка Приватность

en: Printer Icon
ru: Иконка Принтер

en: Podio Icon
ru: Иконка Радио

en: Plus (alt2) Icon
ru: Иконка Плюс (alt2)

en: Plus (alt) Icon
ru: Иконка Плюс (alt)

en: Plugins Checked Icon
ru: Значок: Плагины проверены

en: Pinterest Icon
ru: Иконка Pinterest

en: Pets Icon
ru: Иконка Питомцы

en: PDF Icon
ru: Иконка PDF

en: Palm Tree Icon
ru: Иконка Пальмовое дерево

en: Open Folder Icon
ru: Иконка Открыть папку

en: No (alt) Icon
ru: Иконка Нет (alt)

en: Money (alt) Icon
ru: Иконка Деньги (alt)

en: Menu (alt3) Icon
ru: Иконка Меню (alt3)

en: Menu (alt2) Icon
ru: Иконка Меню (alt2)

en: Menu (alt) Icon
ru: Иконка Меню (alt)

en: Spreadsheet Icon
ru: Значок: Электронная таблица

en: Interactive Icon
ru: Значок: Интерактивный

en: Document Icon
ru: Иконка Документ

en: Default Icon
ru: Иконка По умолчанию

en: Location (alt) Icon
ru: Иконка Местоположение (alt)

en: LinkedIn Icon
ru: Иконка LinkedIn

en: Instagram Icon
ru: Иконка Instagram

en: Insert Before Icon
ru: Иконка Вставить перед

en: Insert After Icon
ru: Иконка Вставить после

en: Insert Icon
ru: Иконка Вставить

en: Info Outline Icon
ru: Значок: Инфо (обведен)

en: Images (alt2) Icon
ru: Иконка Изображения (alt2)

en: Images (alt) Icon
ru: Иконка Изображения (alt)

en: Rotate Right Icon
ru: Иконка Повернуть вправо

en: Rotate Left Icon
ru: Иконка Повернуть влево

en: Rotate Icon
ru: Иконка Повернуть

en: Flip Vertical Icon
ru: Иконка Отразить по вертикали

en: Flip Horizontal Icon
ru: Иконка Отразить по горизонтали

en: Crop Icon
ru: Иконка Обрезать

en: ID (alt) Icon
ru: Иконка ID (alt)

en: HTML Icon
ru: Иконка HTML

en: Hourglass Icon
ru: Значок: песочные часы

en: Heading Icon
ru: Значок заголовка

en: Google Icon
ru: Иконка Google

en: Games Icon
ru: Иконка Игры

en: Fullscreen Exit (alt) Icon
ru: Иконка Выйти из полноэкранного режима

en: Fullscreen (alt) Icon
ru: Иконка Полноэкранный режим (alt)

en: Status Icon
ru: Иконка Статус

en: Image Icon
ru: Иконка Изображение

en: Gallery Icon
ru: Иконка Галерея

en: Chat Icon
ru: Иконка Чат

en: Audio Icon
ru: Иконка Аудио

en: Aside Icon
ru: Иконка Сайдбар

en: Food Icon
ru: Иконка Еда

en: Exit Icon
ru: Иконка Выйти

en: Excerpt View Icon
ru: Иконка Отрывок

en: Embed Video Icon
ru: Иконка Встроенное видео

en: Embed Post Icon
ru: Иконка Встроенная запись

en: Embed Photo Icon
ru: Иконка Встроенное фото

en: Embed Generic Icon
ru: Значок: Встроеное общее содержимое

en: Embed Audio Icon
ru: Иконка Встроенное аудио

en: Email (alt2) Icon
ru: Иконка Email (alt2)

en: Ellipsis Icon
ru: Значок: Многоточие

en: Unordered List Icon
ru: Значок: Неупорядоченный список

en: RTL Icon
ru: Значок: RTL

en: Ordered List RTL Icon
ru: Значок: Упорядоченный список RTL

en: Ordered List Icon
ru: Значок: Сортированный список

en: LTR Icon
ru: Значок: LTR

en: Custom Character Icon
ru: Значок: Спецсимвол

en: Edit Page Icon
ru: Иконка Редактировать страницу

en: Edit Large Icon
ru: Значок: Редактировать (большой)

en: Drumstick Icon
ru: Иконка Барабанная палочка

en: Database View Icon
ru: Иконка Отобразить базу данных

en: Database Remove Icon
ru: Иконка Удалить базу данных

en: Database Import Icon
ru: Иконка Импорт базы данных

en: Database Export Icon
ru: Иконка Экспорт базы данных

en: Database Add Icon
ru: Иконка Добавить базу данных

en: Database Icon
ru: Иконка База данных

en: Cover Image Icon
ru: Значок: Изображение-обложка

en: Volume On Icon
ru: Иконка Включить звук

en: Volume Off Icon
ru: Иконка Выключить звук

en: Skip Forward Icon
ru: Значок: Перемотать вперёд

en: Skip Back Icon
ru: Значок: Перемотать назад

en: Repeat Icon
ru: Иконка Повторить

en: Play Icon
ru: Иконка Воспроизвести

en: Pause Icon
ru: Иконка Пауза

en: Forward Icon
ru: Иконка Вперед

en: Back Icon
ru: Иконка Назад

en: Columns Icon
ru: Иконка Колонки

en: Color Picker Icon
ru: Иконка Подборщик цвета

en: Coffee Icon
ru: Иконка Кофе

en: Code Standards Icon
ru: Иконка Стандарты кода

en: Cloud Upload Icon
ru: Иконка Загрузить в облако

en: Cloud Saved Icon
ru: Иконка Сохранено в облаке

en: Car Icon
ru: Иконка Машина

en: Camera (alt) Icon
ru: Иконка Камера (alt)

en: Calculator Icon
ru: Иконка Калькулятор

en: Button Icon
ru: Иконка Кнопка

en: Businessperson Icon
ru: Значок: Бизнесмен

en: Tracking Icon
ru: Значок: Отслеживание

en: Topics Icon
ru: Иконка Темы

en: Replies Icon
ru: Значок: Ответы

en: PM Icon
ru: Иконка PM

en: Friends Icon
ru: Иконка Друзья

en: Community Icon
ru: Иконка Сообщество

en: BuddyPress Icon
ru: Иконка BuddyPress

en: bbPress Icon
ru: Иконка bbPress

en: Activity Icon
ru: Иконка Активность

en: Book (alt) Icon
ru: Иконка Книга (alt)

en: Block Default Icon
ru: Значок: Блок по умолчанию

en: Bell Icon
ru: Иконка Колокол

en: Beer Icon
ru: Иконка Пиво

en: Bank Icon
ru: Иконка Банк

en: Arrow Up (alt2) Icon
ru: Значок: Стрелка вверх (alt2)

en: Arrow Up (alt) Icon
ru: Значок: Стрелка вверх (alt)

en: Arrow Right (alt2) Icon
ru: Значок: Стрелка вправо (alt2)

en: Arrow Right (alt) Icon
ru: Значок: Стрелка вправо (alt)

en: Arrow Left (alt2) Icon
ru: Значок: Стрелка влево (alt2)

en: Arrow Left (alt) Icon
ru: Значок: Стрелка влево (alt)

en: Arrow Down (alt2) Icon
ru: Значок: Стрелка вниз (alt2)

en: Arrow Down (alt) Icon
ru: Значок: Стрелка вниз (alt)

en: Amazon Icon
ru: Иконка Amazon

en: Align Wide Icon
ru: Значок: Выравнивание по ширине

en: Align Pull Right Icon
ru: Значок: Выравнивание по правому краю

en: Align Pull Left Icon
ru: Значок: Выравнивание по левому краю

en: Align Full Width Icon
ru: Значок: Выравнивание по всей ширине

en: Airplane Icon
ru: Иконка Самолет

en: Site (alt3) Icon
ru: Иконка Сайт (alt3)

en: Site (alt2) Icon
ru: Иконка Сайт (alt2)

en: Site (alt) Icon
ru: Иконка Сайт (alt)

en: Upgrade to ACF PRO to create options pages in just a few clicks
ru: Обновитесь до ACF PRO чтобы создавать страницы настроек в пару кликов

en: Invalid request args.
ru: Неверные аргументы запроса.

en: Sorry, you do not have permission to do that.
ru: Извините, у вас нет разрешения чтобы делать это.

en: Blocks Using Post Meta
ru: Блоки, использующие мета данные записей

en: ACF PRO logo
ru: Логотип ACF PRO

en: ACF PRO Logo
ru: Логотип ACF PRO

note: translators: %s - field/param name
en: %s requires a valid attachment ID when type is set to media_library.
ru: %s требует валидный ID вложения когда установлен тип media_library.

note: translators: %s - field name
en: %s is a required property of acf.
ru: %s является обязательным свойством acf.

en: The value of icon to save.
ru: Значение иконки для сохранения.

en: The type of icon to save.
ru: Тип иконки для сохранения.

en: Yes Icon
ru: Иконка Да

en: WordPress Icon
ru: Иконка WordPress

en: Warning Icon
ru: Иконка Предупреждение

en: Visibility Icon
ru: Иконка Видимость

en: Vault Icon
ru: Иконка Хранилище

en: Upload Icon
ru: Иконка Загрузить

en: Update Icon
ru: Иконка Обновить

en: Unlock Icon
ru: Иконка Разблокировать

en: Universal Access Icon
ru: Иконка Универсальный доступ

en: Undo Icon
ru: Иконка Отменить

en: Twitter Icon
ru: Иконка Twitter

en: Trash Icon
ru: Иконка Мусорка

en: Translation Icon
ru: Иконка Перевод

en: Tickets Icon
ru: Иконка Билеты

en: Thumbs Up Icon
ru: Значок: Палец вверх

en: Thumbs Down Icon
ru: Значок: Палец вниз

en: Text Icon
ru: Иконка Текст

en: Testimonial Icon
ru: Значок: Отзыв

en: Tagcloud Icon
ru: Иконка Облако меток

en: Tag Icon
ru: Иконка Метка

en: Tablet Icon
ru: Иконка Планшет

en: Store Icon
ru: Иконка Магазин

en: Sticky Icon
ru: Значок: Закрепленный

en: Star Half Icon
ru: Иконка Звезда половина

en: Star Filled Icon
ru: Иконка Звезда заполненная

en: Star Empty Icon
ru: Иконка Звезда пустая

en: Sos Icon
ru: Значок: SOS

en: Sort Icon
ru: Иконка Сортировать

en: Smiley Icon
ru: Значок: Смайлик

en: Smartphone Icon
ru: Иконка Смартфон

en: Slides Icon
ru: Иконка Слайды

en: Shield Icon
ru: Иконка Щит

en: Share Icon
ru: Иконка Поделиться

en: Search Icon
ru: Иконка Поиск

en: Screen Options Icon
ru: Значок: Настройки экрана

en: Schedule Icon
ru: Иконка Расписание

en: Redo Icon
ru: Иконка Повторить

en: Randomize Icon
ru: Значок: Перемешать

en: Products Icon
ru: Иконка Товары

en: Pressthis Icon
ru: Значок: Опубликовать

en: Post Status Icon
ru: Иконка Статус записи

en: Portfolio Icon
ru: Иконка Портфолио

en: Plus Icon
ru: Иконка Плюс

en: Playlist Video Icon
ru: Иконка Видео плейлист

en: Playlist Audio Icon
ru: Иконка Аудио плейлист

en: Phone Icon
ru: Иконка Телефон

en: Performance Icon
ru: Значок: Производительность

en: Paperclip Icon
ru: Значок: Скрепка

en: No Icon
ru: Иконка Нет

en: Networking Icon
ru: Значок: Сеть

en: Nametag Icon
ru: Значок: Бейдж

en: Move Icon
ru: Иконка Переместить

en: Money Icon
ru: Иконка Деньги

en: Minus Icon
ru: Иконка Минус

en: Migrate Icon
ru: Иконка Перенос

en: Microphone Icon
ru: Иконка Микрофон

en: Megaphone Icon
ru: Иконка Мегафон

en: Marker Icon
ru: Иконка Маркер

en: Lock Icon
ru: Иконка Закрыть

en: Location Icon
ru: Иконка Местоположение

en: List View Icon
ru: Значок: Просмотр списка

en: Lightbulb Icon
ru: Иконка Лампочка

en: Left Right Icon
ru: Значок: Слева направо

en: Layout Icon
ru: Значок: Макет

en: Laptop Icon
ru: Иконка Ноутбук

en: Info Icon
ru: Иконка Инфо

en: Index Card Icon
ru: Значок: Картотека

en: ID Icon
ru: Иконка ID

en: Hidden Icon
ru: Значок: Скрытый

en: Heart Icon
ru: Иконка Сердце

en: Hammer Icon
ru: Иконка Молот

en: Groups Icon
ru: Иконка Группы

en: Grid View Icon
ru: Значок: Просмотр сеткой

en: Forms Icon
ru: Иконка Формы

en: Flag Icon
ru: Иконка Флаг

en: Filter Icon
ru: Иконка Фильтр

en: Feedback Icon
ru: Иконка Обратная связь

en: Facebook (alt) Icon
ru: Иконка Facebook (alt)

en: Facebook Icon
ru: Иконка Facebook

en: External Icon
ru: Значок: Внешний

en: Email (alt) Icon
ru: Иконка Email (alt)

en: Email Icon
ru: Иконка Email

en: Video Icon
ru: Иконка Видео

en: Unlink Icon
ru: Значок: Отвязать ссылку

en: Underline Icon
ru: Значок: Подчеркнутый

en: Text Color Icon
ru: Значок: Цвет текста

en: Table Icon
ru: Иконка Таблица

en: Strikethrough Icon
ru: Значок: Зачеркнуто

en: Spellcheck Icon
ru: Значок: Проверка правописания

en: Remove Formatting Icon
ru: Значок: Удалить форматирование

en: Quote Icon
ru: Иконка Цитата

en: Paste Word Icon
ru: Иконка Вставить слово

en: Paste Text Icon
ru: Иконка Вставить текст

en: Paragraph Icon
ru: Иконка Параграф

en: Outdent Icon
ru: Значок: Отступ слева

en: Kitchen Sink Icon
ru: Значок: Кухонная раковина

en: Justify Icon
ru: Значок: Выравнивание

en: Italic Icon
ru: Иконка Курсив

en: Insert More Icon
ru: Значок: Вставить больше

en: Indent Icon
ru: Значок: Отступ справа

en: Help Icon
ru: Иконка Помощь

en: Expand Icon
ru: Иконка Развернуть

en: Contract Icon
ru: Значок: Сжать

en: Code Icon
ru: Иконка Код

en: Break Icon
ru: Значок: Разбить

en: Bold Icon
ru: Иконка Жирный

en: Edit Icon
ru: Иконка Редактировать

en: Download Icon
ru: Значок: Скачать

en: Dismiss Icon
ru: Значок: отклонить

en: Desktop Icon
ru: Значок: рабочий стол

en: Dashboard Icon
ru: Значок: консоль

en: Cloud Icon
ru: Иконка Облако

en: Clock Icon
ru: Значок: Часы

en: Clipboard Icon
ru: Значок: буфер обмена

en: Chart Pie Icon
ru: Значок: Круговая диаграмма

en: Chart Line Icon
ru: Значок: Линейный график

en: Chart Bar Icon
ru: Значок: Гистограмма

en: Chart Area Icon
ru: Значок: Диаграмма площади

en: Category Icon
ru: Значок: рубрика

en: Cart Icon
ru: Иконка Корзина

en: Carrot Icon
ru: Иконка Морковка

en: Camera Icon
ru: Иконка Камера

en: Calendar (alt) Icon
ru: Значок: Календарь (alt)

en: Calendar Icon
ru: Значок: календарь

en: Businesswoman Icon
ru: Значок: Бизнесвумен

en: Building Icon
ru: Значок: Здание

en: Book Icon
ru: Иконка Книга

en: Backup Icon
ru: Иконка Резервная копия

en: Awards Icon
ru: Иконка Награды

en: Art Icon
ru: Значок: арт объект

en: Arrow Up Icon
ru: Значок: стрелка вверх

en: Arrow Right Icon
ru: Значок: Стрелка вправо

en: Arrow Left Icon
ru: Значок: Стрелка влево

en: Arrow Down Icon
ru: Значок: стрелка вниз

en: Archive Icon
ru: Значок: Архив

en: Analytics Icon
ru: Значок: Аналитика

en: Align Right Icon
ru: Значок: Выравнивание по правому краю

en: Align None Icon
ru: Значок: Без выравнивания

en: Align Left Icon
ru: Значок: Выравнивание по левому краю

en: Align Center Icon
ru: Значок: Выравнивание по центру

en: Album Icon
ru: Иконка Альбом

en: Users Icon
ru: Иконка Пользователи

en: Tools Icon
ru: Иконка Инструменты

en: Site Icon
ru: Иконка Сайт

en: Settings Icon
ru: Иконка Настройки

en: Post Icon
ru: Иконка Запись

en: Plugins Icon
ru: Иконка Плагины

en: Page Icon
ru: Иконка Страница

en: Network Icon
ru: Иконка Сеть

en: Multisite Icon
ru: Иконка Мультисайт

en: Media Icon
ru: Иконка Медиа

en: Links Icon
ru: Иконка Ссылки

en: Home Icon
ru: Иконка Дом

en: Customizer Icon
ru: Значок: персонализация

en: Comments Icon
ru: Иконка Комментарии

en: Collapse Icon
ru: Иконка Свернуть

en: Appearance Icon
ru: Иконка Внешний вид

en: Generic Icon
ru: Значок: общий

en: Icon picker requires a value.
ru: Подборщик иконки требует значение.

en: Icon picker requires an icon type.
ru: Подборщик иконки требует тип иконки.

en: The available icons matching your search query have been updated in the icon picker below.
ru: Доступные иконки, соответствующие вашему поисковому запросу, были обновлены в подборщике иконки ниже.

en: No results found for that search term
ru: Не найдено результатов по этому поисковому запросу

en: Array
ru: Массив

en: String
ru: Строка

note: translators: %s - link to documentation
en: Specify the return format for the icon. %s
ru: Укажите формат возвращаемого значения для иконки. %s

en: Select where content editors can choose the icon from.
ru: Укажите откуда редакторы содержимого могут выбирать иконку.

en: The URL to the icon you'd like to use, or svg as Data URI
ru: URLиконки, которую вы хотите использовать или svg в качестве URI данных

en: Browse Media Library
ru: Открыть библиотеку файлов

en: The currently selected image preview
ru: Предпросмотр выбранного изображения

en: Click to change the icon in the Media Library
ru: Нажмите чтобы сменить иконку в библиотеке файлов

en: Search icons...
ru: Искать иконки...

en: Media Library
ru: Медиафайлы

en: An interactive UI for selecting an icon. Select from Dashicons, the media library, or a standalone URL input.
ru: Интерактивный интерфейс для подбора иконки. Выбирайте среди Dashicons, из библиотеки файлов или используйте автономный ввод URL.

en: Icon Picker
ru: Подборщик иконки

en: JSON Load Paths
ru: Пути загрузки JSON

en: JSON Save Paths
ru: Пути сохранения JSON

en: Registered ACF Forms
ru: Зарегистрированные ACF формы

en: Shortcode Enabled
ru: Шорткод включен

en: Field Settings Tabs Enabled
ru: Вкладки настроек поля включены

en: Field Type Modal Enabled
ru: Окно типа поля включено

en: Admin UI Enabled
ru: Интерфейс администратора включен

en: Block Preloading Enabled
ru: Предварительная загрузка блока включена

en: Blocks Per ACF Block Version
ru: Блоки по версии SCF блока

en: Blocks Per API Version
ru: Блоки по версии API

en: Registered ACF Blocks
ru: Зарегистрированные ACF блоки

en: Light
ru: Светлый

en: Standard
ru: Стадартный

en: REST API Format
ru: Формат REST API

en: Registered Options Pages (PHP)
ru: Зарегистрированные страницы настроек (PHP)

en: Registered Options Pages (JSON)
ru: Зарегистрированные страницы настроек (JSON)

en: Registered Options Pages (UI)
ru: Зарегистрированные страницы настроек (UI)

en: Options Pages UI Enabled
ru: Интерфейс страниц настроек включен

en: Registered Taxonomies (JSON)
ru: Зарегистрированные таксономии (JSON)

en: Registered Taxonomies (UI)
ru: Зарегистрированные таксономии (UI)

en: Registered Post Types (JSON)
ru: Зарегистрированные типы записей (JSON)

en: Registered Post Types (UI)
ru: Зарегистрированные типы записей (UI)

en: Post Types and Taxonomies Enabled
ru: Типы записей и таксономии включены

en: Number of Third Party Fields by Field Type
ru: Кол-во сторонних полей по типу поля

en: Number of Fields by Field Type
ru: Кол-во полей по типу поля

en: Field Groups Enabled for GraphQL
ru: Группы полей включены для GraphQL

en: Field Groups Enabled for REST API
ru: Группы полей включены для REST API

en: Registered Field Groups (JSON)
ru: Зарегистрированные группы полей (JSON)

en: Registered Field Groups (PHP)
ru: Зарегистрированные группы полей (PHP)

en: Registered Field Groups (UI)
ru: Зарегистрированные группы полей (UI)

en: Active Plugins
ru: Активные плагины

en: Parent Theme
ru: Родительская тема

en: Active Theme
ru: Активная тема

en: Is Multisite
ru: Является мультисайтом

en: MySQL Version
ru: Версия MySQL

en: WordPress Version
ru: Версия WordPress

en: Subscription Expiry Date
ru: Дата окончания подписки

en: License Status
ru: Статус лицензии

en: License Type
ru: Тип лицензии

en: Licensed URL
ru: URL лицензии

en: License Activated
ru: Лицензия активирована

en: Free
ru: Бесплатный

en: Plugin Type
ru: Тип плагина

en: Plugin Version
ru: Версия плагина

en: This section contains debug information about your ACF configuration which can be useful to provide to support.
ru: В этом разделе содержится отладочная информация о конфигурации ACF, которая может быть полезна для предоставления в службу поддержки.

en: An ACF Block on this page requires attention before you can save.
ru: Блок ACF на этой странице требует внимания, прежде чем вы сможете сохранить.

note: translators: %s - The clear log button opening HTML tag. %s - The closing HTML tag.
en: This data is logged as we detect values that have been changed during output. %1$sClear log and dismiss%2$s after escaping the values in your code. The notice will reappear if we detect changed values again.
ru: Эти данные записываются в журнал, когда мы обнаруживаем значения, которые были изменены во время вывода. %1$sОчистите журнал и закройте уведомление%2$s после экранирования значений в вашем коде. Уведомление появится снова, если мы снова обнаружим измененные значения.

en: Dismiss permanently
ru: Отклонить навсегда

en: Instructions for content editors. Shown when submitting data.
ru: Инструкции для редакторов. Отображается при отправке данных.

en: Has no term selected
ru: Нет выбранных терминов

en: Has any term selected
ru: Имеет выбранный термин

en: Terms do not contain
ru: Термин не содержит

en: Terms contain
ru: Термины содержат

en: Term is not equal to
ru: Термин не равен

en: Term is equal to
ru: Термин равен

en: Has no user selected
ru: Нет выбранных пользователей

en: Has any user selected
ru: Имеет выбранного пользователя

en: Users do not contain
ru: Пользователь не содержит

en: Users contain
ru: Пользователи содержат

en: User is not equal to
ru: Пользователь не равен

en: User is equal to
ru: Пользователь равен

en: Has no page selected
ru: Нет выбранных страниц

en: Has any page selected
ru: Имеет выбранную страницу

en: Pages do not contain
ru: Страница не содержит

en: Pages contain
ru: Страницы содержат

en: Page is not equal to
ru: Запись не равно

en: Page is equal to
ru: Запись не равна

en: Has no relationship selected
ru: Не выбрана ни одна взаимосвязь

en: Has any relationship selected
ru: Имеет выбранную взаимосвязь

en: Has no post selected
ru: Нет выбранных записей

en: Has any post selected
ru: Имеет выбранную запись

en: Posts do not contain
ru: Запись не содержит

en: Posts contain
ru: Записи содержат

en: Post is not equal to
ru: Запись не равна

en: Post is equal to
ru: Запись равна

en: Relationships do not contain
ru: Взаимосвязь не содержит

en: Relationships contain
ru: Взаимосвязь содержит

en: Relationship is not equal to
ru: Взаимосвязь не равна

en: Relationship is equal to
ru: Взаимосвязь равна

[ctx: The core ACF block binding source name for fields on the current page]
en: ACF Fields
ru: Поля ACF

en: ACF PRO Feature
ru: Функция ACF PRO

en: Renew PRO to Unlock
ru: Возобновить PRO чтобы разблокировать

en: Renew PRO License
ru: Возобновить лицензию PRO

en: PRO fields cannot be edited without an active license.
ru: PRO-поля не могут быть отредактированы без активной лицензии

en: Please activate your ACF PRO license to edit field groups assigned to an ACF Block.
ru: Пожалуйста, активируйте лицензию ACF PRO чтобы редактировать группы полей которые привязаны к ACF-блокам.

en: Please activate your ACF PRO license to edit this options page.
ru: Пожалуйста, активируйте вашу лицензию ACF PRO чтобы редактировать эту страницу настроек.

en: Returning escaped HTML values is only possible when format_value is also true. The field values have not been returned for security.
ru: Возврат экранированных значений HTML возможен только если "format_value" также равен "true". Значение поля не будет возвращено в целях безопасности.

en: Returning an escaped HTML value is only possible when format_value is also true. The field value has not been returned for security.
ru: Возврат экранированного значения HTML возможен только если "format_value" также равен "true". Значение поля не будет возвращено в целях безопасности.

note: translators: %1$s - name of the ACF plugin. %2$s - Link to documentation.
en: %1$s ACF now automatically escapes unsafe HTML when rendered by <code>the_field</code> or the ACF shortcode. We've detected the output of some of your fields has been modified by this change, but this may not be a breaking change. %2$s.
ru: %1$s SCF автоматически экранирует небезопасный HTML при выводе с помощью <code>the_field</code> или шорткода ACF. Мы обнаружили, что вывод некоторых ваших полей был модифицирован этим изменением, но это не может быть серьезным изменением. %2$s.

en: Please contact your site administrator or developer for more details.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с вашим администратором сайта или разработчиком чтобы узнать подробности.

en: Learn&nbsp;more
ru: Узнать&nbsp;больше

en: Hide&nbsp;details
ru: Скрыть&nbsp;подробности

en: Show&nbsp;details
ru: Показать&nbsp;подробности

note: translators: %1$s - The selector used  %2$s The field name  3%$s The parent function name
en: %1$s (%2$s) - rendered via %3$s
ru: %1$s (%2$s) - отрисовано через %3$s

en: Renew ACF PRO License
ru: Возобновить лицензию ACF PRO

en: Renew License
ru: Продлить лицензию

en: Manage License
ru: Управление лицензией

en: 'High' position not supported in the Block Editor
ru: Расположение 'Сверху' не поддерживается в редакторе блоков

en: Upgrade to ACF PRO
ru: Обновить до ACF PRO

note: translators: %s URL to ACF options pages documentation
en: ACF <a href="%s" target="_blank">options pages</a> are custom admin pages for managing global settings via fields. You can create multiple pages and sub-pages.
ru: Страницы параметров <a href="%s" target="_blank">ACF</a> представляют собой настраиваемые страницы админ для управления глобальными настройками с помощью полей. Вы можете создавать несколько страниц и подстраниц.

en: Add Options Page
ru: Добавить страницу настроек

en: In the editor used as the placeholder of the title.
ru: Используется как текст-заполнитель заголовка в редакторе.

en: Title Placeholder
ru: Текст-заполнитель заголовка

en: 4 Months Free
ru: 4 месяца бесплатно

note: translators: %s - A singular label for a post type or taxonomy.
en: (Duplicated from %s)
ru: (Скопировано из %s)

en: Select Options Pages
ru: Выберите страницы настроек

en: Duplicate taxonomy
ru: Скопировать таксономию

en: Create taxonomy
ru: Создать таксономию

en: Duplicate post type
ru: Скопировать тип записи

en: Create post type
ru: Создать тип записи

en: Link field groups
ru: Привязать группы полей

en: Add fields
ru: Добавить поля

en: This Field
ru: Это поле

en: ACF PRO
ru: ACF (PRO)

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Support
ru: Поддержка

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
ru: разработан и поддерживается

note: translators: %s - either "post type" or "taxonomy"
en: Add this %s to the location rules of the selected field groups.
ru: Добавьте %s в правила местонахождения выбранных групп полей.

note: translators: %s the URL to ACF's bidirectional relationship documentation
en: Enabling the bidirectional setting allows you to update a value in the target fields for each value selected for this field, adding or removing the Post ID, Taxonomy ID or User ID of the item being updated. For more information, please read the <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.
ru: Включение двунаправленной настройки позволяет обновлять значение в целевых полях для каждого значения, выбранного для этого поля, добавляя или удаляя ID записи, ID таксономии или ID пользователя обновляемого элемента. Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с <a href="%s" target="_blank">документацией</a>.

en: Select field(s) to store the reference back to the item being updated. You may select this field. Target fields must be compatible with where this field is being displayed. For example, if this field is displayed on a Taxonomy, your target field should be of type Taxonomy
ru: Выберите поле(-я) для хранения ссылки на обновляемый элемент. Вы можете выбрать это поле. Целевые поля должны быть совместимы с тем, где отображается это поле. Например, если это поле отображается в таксономии, целевое поле должно иметь тип Таксономия

en: Target Field
ru: Целевое поле

en: Update a field on the selected values, referencing back to this ID
ru: Обновлять поле по выбранным значениям, ссылаясь на этот ID

en: Bidirectional
ru: Двунаправленный

note: translators: %s A field type name, such as "Relationship"
en: %s Field
ru: %s поле

en: Select Multiple
ru: Выбор нескольких пунктов

en: WP Engine logo
ru: Логотип WP Engine

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
ru: Только буквы нижнего регистра, подчеркивания и дефисы. Максимум 32 символа.

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
ru: Названия прав доступа для присвоения терминов к этой таксономии.

en: Assign Terms Capability
ru: Права для присвоения терминов

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
ru: Названия прав доступа для удаления терминов этой таксономии.

en: Delete Terms Capability
ru: Права для удаления терминов

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
ru: Названия прав доступа для редактирования терминов этой таксономии.

en: Edit Terms Capability
ru: Права для редактирования терминов

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
ru: Название прав доступа для управления терминами этой таксономии.

en: Manage Terms Capability
ru: Возможность управления терминами

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
ru: Устанавливает, должны ли записи быть исключены из результатов поиска и страниц архива таксономии.

en: More Tools from WP Engine
ru: Больше инструментов от WP Engine

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
ru: Создано для тех, кто создает сайты на WordPress, командой %s

en: View Pricing & Upgrade
ru: Просмотр цен и обновление

en: Learn More
ru: Читать больше

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
ru: Ускорьте рабочий процесс и создавайте более качественные сайты с помощью таких функций, как ACF Blocks и Options Pages, а также сложных типов полей, таких как Repeater, Flexible Content, Clone и Gallery.

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
ru: Разблокируйте дополнительные функции и сделайте больше с ACF PRO

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
ru: %s поля

en: No terms
ru: Нет терминов

en: No post types
ru: Нет типов записей

en: No posts
ru: Нет записей

en: No taxonomies
ru: Нет таксономий

en: No field groups
ru: Нет групп полей

en: No fields
ru: Нет полей

en: No description
ru: Нет описания

en: Any post status
ru: Любой статус записи

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
ru: Указанный ключ таксономии уже используется другой таксономией, зарегистрированной вне ACF, и не может быть использован.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
ru: Указанный ключ таксономии уже используется другой таксономией в ACF и не может быть использован.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
ru: Ключ таксономии должен содержать только буквенно-цифровые символы в нижнем регистре, знак подчеркивания или тире.

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
ru: Ключ таксономии должен содержать не более 32 символов.

en: No Taxonomies found in Trash
ru: В корзине не найдено ни одной таксономии

en: No Taxonomies found
ru: Таксономии не найдены

en: Search Taxonomies
ru: Найти таксономии

en: View Taxonomy
ru: Смотреть таксономию

en: New Taxonomy
ru: Новая таксономия

en: Edit Taxonomy
ru: Править таксономию

en: Add New Taxonomy
ru: Добавить новую таксономию

en: No Post Types found in Trash
ru: В корзине не найдено ни одного типа записей

en: No Post Types found
ru: Типы записей не найдены

en: Search Post Types
ru: Найти типы записей

en: View Post Type
ru: Смотреть тип записи

en: New Post Type
ru: Новый тип записи

en: Edit Post Type
ru: Изменить тип записи

en: Add New Post Type
ru: Добавить новый тип записи

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
ru: Указанный ключ типа записи уже используется другим типом записи, зарегистрированным вне ACF, и не может быть использован.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
ru: Указанный ключ типа записи уже используется другим типом записи в ACF и не может быть использован.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
ru: Это поле является <a href="%s" target="_blank">зарезервированным термином</a> WordPress.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
ru: Ключ типа записи должен содержать только буквенно-цифровые символы в нижнем регистре, знак подчеркивания или тире.

en: The post type key must be under 20 characters.
ru: Ключ типа записи должен содержать не более 20 символов.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
ru: Мы не рекомендуем использовать это поле в блоках ACF.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
ru: Показывает WordPress WYSIWYG редактор такой же, как в Записях или Страницах и позволяет редактировать текст, а также мультимедийное содержимое.

en: WYSIWYG Editor
ru: WYSIWYG редактор

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
ru: Позволяет выбрать одного или нескольких пользователей, которые могут быть использованы для создания взаимосвязей между объектами данных.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
ru: Текстовый поле, специально разработанное для хранения веб-адресов.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
ru: Переключатель, позволяющий выбрать значение 1 или 0 (включено или выключено, истинно или ложно и т.д.). Может быть представлен в виде стилизованного переключателя или флажка.

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
ru: Интерактивный пользовательский интерфейс для выбора времени. Формат времени можно настроить с помощью параметров поля.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
ru: Простая текстовая область для хранения абзацев текста.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
ru: Простое текстовое поле, предназначенное для хранения однострочных значений.

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
ru: Позволяет выбрать один или несколько терминов таксономии на основе критериев и параметров, указанных в настройках полей.

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
ru: Позволяет группировать поля в разделы с вкладками на экране редактирования. Полезно для упорядочивания и структурирования полей.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
ru: Выпадающий список с заданными вариантами выбора.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
ru: Двухколоночный интерфейс для выбора одной или нескольких записей, страниц или элементов пользовательских типов записей, чтобы создать связь с элементом, который вы сейчас редактируете. Включает опции поиска и фильтрации.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
ru: Поле выбора числового значения в заданном диапазоне с помощью ползунка диапазона.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
ru: Группа радиокнопок, позволяющих пользователю выбрать одно из заданных вами значений.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
ru: Интерактивный и настраиваемый интерфейс для выбора одной или нескольких записей, страниц или типов записей с возможностью поиска.

en: An input for providing a password using a masked field.
ru: Ввод пароля с помощью замаскированного поля.

en: Filter by Post Status
ru: Фильтр по статусу записи

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
ru: Интерактивный выпадающий список для выбора одного или нескольких записей, страниц, записей пользовательского типа или URL-адресов архивов с возможностью поиска.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
ru: Интерактивный компонент для вставки видео, изображений, твитов, аудио и другого контента с использованием встроенной в WordPress функциональности oEmbed.

en: An input limited to numerical values.
ru: Ввод ограничен числовыми значениями.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
ru: Используется для отображения сообщения для редакторов рядом с другими полями. Полезно для предоставления дополнительного контекста или инструкций по работе с полями.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
ru: Позволяет указать ссылку и ее свойства, такие как заголовок и цель, используя встроенный в WordPress подборщик ссылок.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
ru: Использует встроенный в WordPress подборщик медиа для загрузки или выбора изображений.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
ru: Предоставляет возможность структурировать поля по группам, чтобы лучше организовать данные и экран редактирования.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
ru: Интерактивный интерфейс для выбора местоположения с помощью Google Maps. Требуется ключ Google Maps API и дополнительная настройка для корректного отображения.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
ru: Использует встроенный в WordPress медиа подборщик чтобы загружать или выбирать файлы.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
ru: Текстовый ввод, специально предназначенный для хранения адресов электронной почты.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
ru: Интерактивный интерфейс для выбора времени. Формат времени можно настроить с помощью параметров поля.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
ru: Интерактивный интерфейс для выбора даты. Возвращаемый формат даты можно настроить с помощью параметров поля.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
ru: Интерактивный интерфейс для выбора цвета или указания Hex значения.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
ru: Группа полей с флажками, которые позволяют пользователю выбрать одно или несколько из заданных вами значений.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
ru: Группа кнопок с указанными вами значениями, пользователи могут выбрать одну опцию из представленных значений.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
ru: Позволяет ваш группировать и организовывать пользовательские поля в сворачиваемые панели, которые отображаются при редактировании содержимого. Полезно для поддержания порядка в больших наборах данных.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
ru: Обеспечивает решение для повторения содержимого, такого как слайды, члены команды и плитки с призывами к действию, выступая в качестве родителя для набора вложенных полей, которые можно повторять снова и снова.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
ru: Интерактивный интерфейс для управления коллекцией вложений. Большинство настроек аналогично типу поля «Изображение». Дополнительные настройки позволяют указать место добавления новых вложений в галерею и мин/макс количество вложений.

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
ru: Обеспечивает простой, структурированный редактор на основе макетов. Поле «Гибкое содержимое» позволяет создавать и управлять содержимым с полным контролем, используя макеты и вложенные поля для оформления доступных блоков.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
ru: Позволяет выбирать и отображать существующие поля. Он не дублирует поля в базе данных, а загружает и отображает выбранные поля во время выполнения программы. Поле Дубликатор может либо заменять собой выбранные поля, либо отображать выбранные поля в виде группы вложенных полей.

[ctx: noun]
en: Clone
ru: Клонировать

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: JSON (newer)
ru: JSON (более новая версия)

en: Original
ru: Оригинальный

en: Invalid post ID.
ru: Неверный ID записи.

en: Invalid post type selected for review.
ru: Для просмотра выбран неверный тип записи.

en: More
ru: Читать далее

en: Tutorial
ru: Руководство

en: Select Field
ru: Выбрать поля

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
ru: Попробуйте другой поисковый запрос или просмотрите %s

en: Popular fields
ru: Популярные поля

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
ru: Нет результатов поиска для '%s'

en: Search fields...
ru: Поля поиска...

en: Select Field Type
ru: Выбрать тип поля

en: Popular
ru: Популярные

en: Add Taxonomy
ru: Добавить таксономию

en: Create custom taxonomies to classify post type content
ru: Создание пользовательских таксономий для классификации содержимого типов записей

en: Add Your First Taxonomy
ru: Добавьте свою первую таксономию

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
ru: Иерархические таксономии могут иметь потомков (например, категории).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
ru: Сделать видимой таксономию на фронтенде и в админпанели.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
ru: Один или несколько типов записей, которые можно классифицировать с помощью данной таксономии.

note: translators: example taxonomy
en: genre
ru: жанр

note: translators: example taxonomy
en: Genre
ru: Жанр

note: translators: example taxonomy
en: Genres
ru: Жанры

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
ru: Пользовательский контроллер для использования вместо `WP_REST_Terms_Controller`.

en: Expose this post type in the REST API.
ru: Представить этот тип записей в REST API.

en: Customize the query variable name
ru: Настройте значение переменной запроса.

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
ru: Доступ к терминам можно получить, используя некрасивую постоянную ссылку, например {query_var}={term_slug}.

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
ru: Термины «родитель-ребенок» в URL для древовидных таксономий.

en: Customize the slug used in the URL
ru: Настроить слаг, используемое в URL

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
ru: Постоянные ссылки для этой таксономии отключены.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
ru: Перепишите URL, используя ключ таксономии в качестве слага. Ваша структура постоянных ссылок будет выглядеть следующим образом

en: Taxonomy Key
ru: Ключ таксономии

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
ru: Выберите тип постоянной ссылки для этой таксономии.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
ru: Отображать колонку таксономии на страницах списков типа записей.

en: Show Admin Column
ru: Отображать столбец админа

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
ru: Отображать таксономию в панели быстрого/массового редактирования.

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
ru: Выводит таксономию в управлении виджета Облака меток.

en: Tag Cloud
ru: Облако меток

en: A PHP function name to be called for sanitizing taxonomy data saved from a meta box.
ru: Название PHP-функции, вызываемой для санации данных таксономии, сохраненных из мета-бокса.

en: Meta Box Sanitization Callback
ru: Колбэк-функция очистки данных метабокса

en: Register Meta Box Callback
ru: Регистрация обратного вызова метабокса

en: No Meta Box
ru: Отсутствует метабокс

en: Custom Meta Box
ru: Произвольный метабокс

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
ru: Управляет метабоксом на странице редактирования. По умолчанию для древовидных таксономий отображается метабокс Рубрики, а для недревовидных - метабокс Метки.

en: Meta Box
ru: Блок метаданных

en: Categories Meta Box
ru: Категории метабокса

en: Tags Meta Box
ru: Теги метабокса

en: A link to a tag
ru: Ссылка на метку

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
ru: Описывает вариацию блока навигационных ссылок, используемому в редакторе блоков.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
ru: Ссылка на %s

en: Tag Link
ru: Ссылка метки

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
ru: Назначает заголовок вариации блока навигационных ссылок, используемому в редакторе блоков.

en: ← Go to tags
ru: ← Перейти к меткам

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
ru: Назначает текст, используемый для обратной ссылки на основной индекс после обновления термина.

en: Back To Items
ru: Вернуться к элементам

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
ru: ← Перейти к %s

en: Tags list
ru: Список меток

en: Assigns text to the table hidden heading.
ru: Присваивает текст скрытому заголовку таблицы.

en: Tags list navigation
ru: Навигация по списку меток

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
ru: Присваивает текст скрытому заголовку таблицы пагинации.

en: Filter by category
ru: Фильтр по рубрике

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
ru: Назначает текст для кнопки фильтрации в таблице списков записей.

en: Filter By Item
ru: Фильтр по элементу

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
ru: Фильтр по %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ru: Описание по умолчанию не отображается, однако некоторые темы могут его показывать.

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
ru: Описывает поле «Описание» на странице редактирования меток.

en: Description Field Description
ru: Описание поля описания

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
ru: Назначьте родительский термин для создания иерархии. Термин "Джаз", например, будет родителем для "Бибопа" и "Биг-бэнда".

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
ru: Описывает поле «Родитель» на странице редактирования меток.

en: Parent Field Description
ru: Описание родительского поля

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
ru: «Ярлык» — это вариант названия, подходящий для URL. Обычно содержит только латинские буквы в нижнем регистре, цифры и дефисы.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
ru: Описывает поле «Ярлык» на странице редактирования меток.

en: Slug Field Description
ru: Описание поля слага

en: The name is how it appears on your site
ru: Название определяет, как элемент будет отображаться на вашем сайте

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
ru: Описывает поле «Название» на странице редактирования меток.

en: Name Field Description
ru: Описание имени слага

en: No tags
ru: Меток нет

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
ru: Назначает текст, отображаемый в таблицах постов и списка медиафайлов при отсутствии тегов и категорий.

en: No Terms
ru: Нет терминов

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
ru: Нет %s

en: No tags found
ru: Метки не найдены

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
ru: Назначает текст, отображаемый при нажатии на кнопку «выбрать из часто используемых» в метабоксе таксономии, если метки отсутствуют, и назначает текст, используемый в таблице списка терминов, если для таксономии нет элементов.

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
ru: Назначает текст поля "Заголовок" вкладки "Часто используемые".

en: Most Used
ru: Часто используемое

en: Choose from the most used tags
ru: Выбрать из часто используемых меток

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
ru: Назначает текст «выбрать из наиболее используемых», используемый в метабоксе, когда JavaScript отключен. Используется только для неиерархических таксономий.

en: Choose From Most Used
ru: Выберите из наиболее часто используемых

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
ru: Выберите из наиболее часто используемых %s

en: Add or remove tags
ru: Добавить или удалить метки

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
ru: Назначает текст добавления или удаления элементов, используемый в метабоксе, когда JavaScript отключен. Используется только для неиерархических таксономий

en: Add Or Remove Items
ru: Добавить или удалить элементы

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
ru: Добавить или удалить %s

en: Separate tags with commas
ru: Метки разделяются запятыми

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
ru: Назначает текст разделителя через запятую, используемый в метабоксе таксономии. Используется только для неиерархических таксономий.

en: Separate Items With Commas
ru: Разделять элементы запятыми

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
ru: Разделять %s запятыми

en: Popular Tags
ru: Популярные метки

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
ru: Назначает текст популярных элементов.

en: Popular Items
ru: Популярные элементы

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
ru: Популярные %s

en: Search Tags
ru: Поиск меток

en: Assigns search items text.
ru: Назначает текст элементов поиска.

en: Parent Category:
ru: Родительская рубрика:

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
ru: Назначает текст родительского элемента, но с двоеточием (:) на конце.

en: Parent Item With Colon
ru: Родительский элемент через двоеточие

en: Parent Category
ru: Родительская рубрика

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
ru: Назначает текст родительского элемента. Используется только для древовидных таксономий.

en: Parent Item
ru: Родительский элемент

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
ru: Родитель %s

en: New Tag Name
ru: Название новой метки

en: Assigns the new item name text.
ru: Присваивает новый текст названия элемента.

en: New Item Name
ru: Название нового элемента

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
ru: Новое %s название

en: Add New Tag
ru: Добавить новую метку

en: Assigns the add new item text.
ru: Назначает текст добавления элемента.

en: Update Tag
ru: Обновить метку

en: Assigns the update item text.
ru: Назначает текст обновления элемента.

en: Update Item
ru: Обновить элемент

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
ru: Обновить %s

en: View Tag
ru: Просмотреть метку

en: In the admin bar to view term during editing.
ru: В панели администратора для просмотра термина при его редактировании.

en: Edit Tag
ru: Изменить метку

en: At the top of the editor screen when editing a term.
ru: Сверху страницы редактирования при изменении термина.

en: All Tags
ru: Все метки

en: Assigns the all items text.
ru: Назначает всем элементам текст.

en: Assigns the menu name text.
ru: Назначает текст названия меню.

en: Menu Label
ru: Этикетка меню

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
ru: Активные таксономии включены и регистрируются в WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
ru: Описание таксономии.

en: A descriptive summary of the term.
ru: Описание термина.

en: Term Description
ru: Описание термина

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
ru: Одно слово, без пробелов. Подчеркивания и тире разрешены.

en: Term Slug
ru: Ярлык термина

en: The name of the default term.
ru: Название термина по умолчанию.

en: Term Name
ru: Название термина

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
ru: Создайте термин для таксономии, который не может быть удален. По умолчанию он не будет выбран для записей.

en: Default Term
ru: Термин по умолчанию

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
ru: Должны ли термины в этой таксономии сортироваться в том порядке, в котором они представлены в `wp_set_object_terms()`.

en: Sort Terms
ru: Сортировать термины

en: Add Post Type
ru: Добавить тип записи

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
ru: Расширьте функциональность WordPress за пределы стандартных записей и страниц с помощью пользовательских типов постов.

en: Add Your First Post Type
ru: Добавьте свой первый тип записи

en: I know what I'm doing, show me all the options.
ru: Я знаю, что делаю, покажи мне все варианты.

en: Advanced Configuration
ru: Расширенная конфигурация

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
ru: Иерархические типы записей могут иметь потомков (например, страницы).

en: Hierarchical
ru: Иерархическая

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
ru: Отображается на сайте и в панели администратора.

en: Public
ru: Открыто

note: translators: example post type
en: movie
ru: фильм

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
ru: Только буквы нижнего регистра, подчеркивания и дефисы. Максимум 20 символов.

note: translators: example post type
en: Movie
ru: Фильм

en: Singular Label
ru: Одиночная этикетка

note: translators: example post type
en: Movies
ru: Фильмы

en: Plural Label
ru: Подпись множественного числа

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
ru: Опциональный произвольный контроллер, который будет использоваться вместо `WP_REST_Posts_Controller`.

en: Controller Class
ru: Класс контроллера

en: The namespace part of the REST API URL.
ru: Часть пространства имен в URL-адресе REST API.

en: Namespace Route
ru: Пространство имен маршрута

en: The base URL for the post type REST API URLs.
ru: Базовый URL-адрес для URL-адресов REST API типа записей.

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
ru: Передает этот тип записей в REST API. Требуется для использования редактора блоков.

en: Show In REST API
ru: Показывать в REST API

en: Customize the query variable name.
ru: Настройте имя переменной запроса.

en: Query Variable
ru: Переменная запроса

en: No Query Variable Support
ru: Нет поддержки переменных запросов

en: Custom Query Variable
ru: Пользовательская переменная запроса

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
ru: Доступ к элементам можно получить, используя некрасивую постоянную ссылку, например {post_type}={post_slug}.

en: Query Variable Support
ru: Поддержка переменных запроса

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
ru: Доступ к URL-адресам элемента и элементов можно получить с помощью строки запроса.

en: Publicly Queryable
ru: Публично запрашиваемый

en: Custom slug for the Archive URL.
ru: Пользовательский ярлык для URL-адреса архива.

en: Archive Slug
ru: Ярлык архива

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
ru: Имеет архив записей, который может быть настроен с помощью файла шаблона архива вашей темы.

en: Archive
ru: Архив

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
ru: Поддержка пагинации для URL элементов, таких как архивы.

en: Pagination
ru: Разделение на страницы

en: RSS feed URL for the post type items.
ru: URL-адрес RSS-канала для элементов типа записей.

en: Feed URL
ru: URL фида

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
ru: Изменяет структуру постоянных ссылок для добавления префикса `WP_Rewrite::$front` к URL-адресам.

en: Front URL Prefix
ru: Префикс URL-адреса

en: Customize the slug used in the URL.
ru: Настройте ярлык, используемый в URL.

en: URL Slug
ru: Ярлык URL

en: Permalinks for this post type are disabled.
ru: Постоянные ссылки для этого типа записей отключены.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
ru: Перепишите URL, используя пользовательский ярлык, заданный в поле ниже. Ваша структура постоянных ссылок будет выглядеть следующим образом

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
ru: Без постоянный ссылки (предотвращает перезапись URL)

en: Custom Permalink
ru: Произвольная постоянная ссылка

en: Post Type Key
ru: Ключ типа записи

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
ru: Перезаписывать URL, используя ключ типа записей в качестве ярлыка. Структура вашей постоянной ссылки будет

en: Permalink Rewrite
ru: Переписать постоянную ссылку

en: Delete items by a user when that user is deleted.
ru: Удаление элементов, созданных пользователем, при удалении этого пользователя.

en: Delete With User
ru: Удалить вместе с пользователем

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
ru: Разрешить экспорт типа сообщения из «Инструменты»> «Экспорт».

en: Can Export
ru: Можно экспортировать

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
ru: При необходимости укажите множественное число, которое будет использоваться в правах доступа.

en: Plural Capability Name
ru: Название прав доступа во множественном числе

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
ru: Выберите другой тип записи, чтобы использовать возможности этого типа записи.

en: Singular Capability Name
ru: Название прав доступа в единственном числе

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
ru: По умолчанию права доступа типа записей наследуют названия прав доступа у "Запись", например, edit_post, delete_posts. Включите, чтобы использовать характерные названия для типа записей, например edit_{ед_число}, delete_{множ_число}.

en: Rename Capabilities
ru: Переименование возможностей

en: Exclude From Search
ru: Исключить из поиска

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
ru: Разрешить добавлять элементы в меню «Внешний вид» > «Меню». Должно быть включено в «Настройках экрана».

en: Appearance Menus Support
ru: Поддержка меню внешнего вида

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
ru: Появится как пункт в меню 'Добавить' на панели администратора.

en: Show In Admin Bar
ru: Показать на панели админа

en: Custom Meta Box Callback
ru: Пользовательская колбэк-функция метабокса

en: Menu Icon
ru: Значок меню

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
ru: Позиция в меню боковой панели в панели администратора.

en: Menu Position
ru: Позиция меню

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
ru: По умолчанию тип записи является пунктом админ-меню верхнего уровня. Если указать здесь существующий пункт верхнего уровня, то тип записи будет добавлен в качестве его подпункта.

en: Admin Menu Parent
ru: Родительское меню администратора

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
ru: Навигация по редактору администратора в боковом меню.

en: Show In Admin Menu
ru: Показывать в меню админа

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
ru: Управлять элементами и изменять их можно в консоли администратора.

en: Show In UI
ru: Показывать в интерфейсе

en: A link to a post.
ru: Ссылка на запись.

en: Description for a navigation link block variation.
ru: Описание для вариации блока навигационных ссылок.

en: Item Link Description
ru: Описание ссылки на элемент

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
ru: Ссылка на %s.

en: Post Link
ru: Ссылка записи

en: Title for a navigation link block variation.
ru: Заголовок для вариации блока навигационных ссылок.

en: Item Link
ru: Ссылка элемента

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
ru: Cсылка на %s

en: Post updated.
ru: Запись обновлена.

en: In the editor notice after an item is updated.
ru: В уведомлении редактора после обновления элемента.

en: Item Updated
ru: Элемент обновлен

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
ru: %s обновлён.

en: Post scheduled.
ru: Запись запланирована к публикации.

en: In the editor notice after scheduling an item.
ru: В уведомлении редактора после планирования публикации элемента.

en: Item Scheduled
ru: Элемент запланирован

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
ru: %s запланировано.

en: Post reverted to draft.
ru: Запись возвращена в черновики.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
ru: В уведомлении редактора после возврата элемента в черновики.

en: Item Reverted To Draft
ru: Элемент возвращён к черновику

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
ru: %s преобразован в черновик.

en: Post published privately.
ru: Запись опубликована как личная.

en: In the editor notice after publishing a private item.
ru: В уведомлении редактора после публикации личного элемента.

en: Item Published Privately
ru: Элемент опубликован приватно

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
ru: %s опубликована приватно.

en: Post published.
ru: Запись опубликована.

en: In the editor notice after publishing an item.
ru: В уведомлении редактора после публикации элемента.

en: Item Published
ru: Элемент опубликован

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
ru: %s опубликовано.

en: Posts list
ru: Список записей

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
ru: Используется скринридерами для списка элементов на странице списка типа записей.

en: Items List
ru: Список элементов

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
ru: %s список

en: Posts list navigation
ru: Навигация по списку записей

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
ru: Используется скринридерами для заголовка фильтра пагинации на странице списка типа записей.

en: Items List Navigation
ru: Навигация по списку элементов

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
ru: %s навигация по списку

en: Filter posts by date
ru: Фильтровать записи по дате

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
ru: Используется скринридерами для заголовка фильтра даты на странице списка типа записей.

en: Filter Items By Date
ru: Фильтровать элементы по дате

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
ru: Фильтр %s по дате

en: Filter posts list
ru: Фильтровать список записей

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
ru: Используется скринридерами для фильтра заголовков ссылок на экране списка типа записей.

en: Filter Items List
ru: Фильтр списка элементов

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
ru: Фильтровать список %s

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
ru: В модальном окне медиафайлов отображает все файлы, загруженные для этого элемента.

en: Uploaded To This Item
ru: Загружено в этот элемент

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
ru: Загружено в это %s

en: Insert into post
ru: Вставить в запись

en: As the button label when adding media to content.
ru: В качестве текста кнопки для добавлении медиафайлов в содержание.

en: Insert Into Media Button
ru: Кнопка вставки медиа

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
ru: Вставить в %s

en: Use as featured image
ru: Использовать как изображение записи

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
ru: В качестве текста кнопки для установки изображения в роли изображения записи.

en: Use Featured Image
ru: Использовать изображение записи

en: Remove featured image
ru: Удалить изображение записи

en: As the button label when removing the featured image.
ru: В качестве текста кнопки для удаления изображения записи.

en: Remove Featured Image
ru: Удалить изображение записи

en: Set featured image
ru: Задать изображение

en: As the button label when setting the featured image.
ru: В качестве текста кнопки для установки изображения записи.

en: Set Featured Image
ru: Задать изображение записи

en: Featured image
ru: Изображение записи

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
ru: Используется для заголовка метабокса изображения записи в редакторе.

en: Featured Image Meta Box
ru: Метабокс изображения записи

en: Post Attributes
ru: Свойства записи

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
ru: Используется для заголовка метабокса свойств записи в редакторе.

en: Attributes Meta Box
ru: Метабокс свойств

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
ru: Атрибуты %s

en: Post Archives
ru: Архивы записей

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
ru: Добавляет элементы с меткой 'Архив элементов' в список записей, отображаемый при добавлении элементов в существующее меню в CPT с включенными архивами. Появляется только при редактировании меню в режиме 'Live Preview', если был задан пользовательский ярлык архива.

en: Archives Nav Menu
ru: Навигационное меню архивов

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
ru: Архивы %s

en: No posts found in Trash
ru: Записей в корзине не найдено

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
ru: В верхней части экрана списка типа записей, когда нет записей в корзине.

en: No Items Found in Trash
ru: Элементы не найдены в корзине

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
ru: В корзине не найдено %s

en: No posts found
ru: Записей не найдено

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
ru: В верхней части экрана списка типа записей, когда нет записей для отображения.

en: No Items Found
ru: Элементов не найдено

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
ru: Не найдено %s

en: Search Posts
ru: Поиск записей

en: At the top of the items screen when searching for an item.
ru: В верхней части экрана элементов при поиске элемента.

en: Search Items
ru: Поиск элементов

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
ru: Поиск %s

en: Parent Page:
ru: Родительская страница:

en: For hierarchical types in the post type list screen.
ru: Для древовидных типов на экране со списком типов записей.

en: Parent Item Prefix
ru: Префикс родительского элемента

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
ru: Родитель %s:

en: New Post
ru: Новая запись

en: New Item
ru: Новый элемент

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
ru: Новый %s

en: Add New Post
ru: Добавить запись

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
ru: В верхней части экрана редактора при добавлении нового элемента.

en: Add New Item
ru: Добавить новый элемент

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
ru: Добавить новое %s

en: View Posts
ru: Просмотр записей

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
ru: Отображается в панели администратора в представлении «Все записи», если тип записи поддерживает архивы и главная страница не является архивом этого типа записи.

en: View Items
ru: Просмотр элементов

en: View Post
ru: Просмотреть запись

en: In the admin bar to view item when editing it.
ru: В панели администратора для просмотра элемента при его редактировании.

en: View Item
ru: Просмотреть элемент

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
ru: Посмотреть %s

en: Edit Post
ru: Редактировать запись

en: At the top of the editor screen when editing an item.
ru: В верхней части экрана редактора при редактировании элемента.

en: Edit Item
ru: Изменить элемент

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
ru: Изменить %s

en: All Posts
ru: Все записи

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
ru: В подменю типа записи на административной консоли.

en: All Items
ru: Все элементы

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
ru: Все %s

en: Admin menu name for the post type.
ru: Название в админ-меню для типа записей.

en: Menu Name
ru: Название меню

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
ru: Пересоздать все метки, используя метки единственного и множественного числа

en: Regenerate
ru: Регенерировать

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
ru: Активные типы записей включены и регистрируются в WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
ru: Описательная сводка типа поста.

en: Add Custom
ru: Добавить пользовательский

en: Enable various features in the content editor.
ru: Включить различные функции в редакторе содержимого.

en: Post Formats
ru: Форматы записей

en: Editor
ru: Редактор

en: Trackbacks
ru: Обратные ссылки

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
ru: Выберите существующие таксономии, чтобы классифицировать элементы типа записи.

en: Browse Fields
ru: Выбрать поле

en: Nothing to import
ru: Импортировать нечего

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
ru: . Плагин Custom Post Type UI можно деактивировать.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
ru[0]: Импортировано %d запись из Custom Post Type UI -
ru[1]: Импортировано %d записи из Custom Post Type UI -
ru[2]: Импортировано %d записей из Custom Post Type UI -

en: Failed to import taxonomies.
ru: Не удалось импортировать таксономии.

en: Failed to import post types.
ru: Не удалось импортировать типы записи.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
ru: Ничего из плагина Custom Post Type UI не выбрано для импорта.

en: Imported 1 item | Imported %s items
ru[0]: Импортирован 1 элемент
ru[1]: Импортировано %s элемента
ru[2]: Импортировано %s элементов

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
ru: Импорт типа записей или таксономии с уже существующим ключом приведет к перезаписи параметров существующего типа записей или таксономии параметрами из импорта.

en: Import from Custom Post Type UI
ru: Импорт из Custom Post Type UI

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
ru: Следующий код можно использовать для регистрации локальной версии выбранных элементов. Локальное хранение групп полей, типов записей или таксономий дает множество преимуществ, таких как ускоренная загрузка, контроль версий и динамические поля/настройки. Просто скопируйте и вставьте следующий код в файл functions.php вашей темы или включите его во внешний файл, а затем деактивируйте или удалите элементы из админки ACF.

en: Export - Generate PHP
ru: Экспорт - Генерация PHP

en: Export
ru: Экспорт

en: Select Taxonomies
ru: Выбрать таксономии

en: Select Post Types
ru: Выбрать типы записи

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
ru[0]: Экспортирован 1 элемент.
ru[1]: Экспортировано %s элемента.
ru[2]: Экспортировано %s элементов.

en: Category
ru: Рубрика

en: Tag
ru: Метка

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
ru: Таксономия %s создана

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
ru: Таксономия %s обновлена

en: Taxonomy draft updated.
ru: Черновик таксономии обновлен.

en: Taxonomy scheduled for.
ru: Таксономия запланирована на.

en: Taxonomy submitted.
ru: Таксономия отправлена.

en: Taxonomy saved.
ru: Таксономия сохранена.

en: Taxonomy deleted.
ru: Таксономия удалена.

en: Taxonomy updated.
ru: Таксономия обновлена.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
ru: Эта таксономия не может быть зарегистрирована, так как ее ключ используется другой таксономией, зарегистрированной другим плагином или темой.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
ru[0]: Таксономия синхронизирована
ru[1]: %s таксономии синхронизированы
ru[2]: %s таксономий синхронизировано

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
ru[0]: Таксономия дублирована
ru[1]: %s таксономии дублированы
ru[2]: %s таксономий дублировано

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
ru[0]: Таксономия деактивирована
ru[1]: %s таксономии деактивированы
ru[2]: %s таксономий деактивировано

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
ru[0]: Таксономия активирована
ru[1]: %s таксономии активированы
ru[2]: %s таксономий активировано

en: Terms
ru: Термины

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
ru[0]: Тип записей синхронизирован
ru[1]: %s типа записей синхронизированы
ru[2]: %s типов записей синхронизировано

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
ru[0]: Тип записей дублирован
ru[1]: %s типа записей дублированы
ru[2]: %s типов записей дублировано

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
ru[0]: Тип записей деактивирован
ru[1]: %s типа записей деактивированы
ru[2]: %s типов записей деактивировано

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
ru[0]: Тип записей активирован
ru[1]: %s тип записей активированы
ru[2]: %s типов записей активировано

en: Post Types
ru: Типы записей

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Basic Settings
ru: Базовые настройки

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
ru: Тип записей не может быть зарегистрирован, так как его ключ уже зарегистрирован другим плагином или темой.

en: Pages
ru: Страницы

en: Link Existing Field Groups
ru: Связать существующие группы полей

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
ru: Тип записи %s создан

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
ru: Добавить поля в %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
ru: Тип записи %s обновлен

en: Post type draft updated.
ru: Черновик типа записей обновлен.

en: Post type scheduled for.
ru: Тип записей запланирован к публикации.

en: Post type submitted.
ru: Тип записей отправлен.

en: Post type saved.
ru: Тип записи сохранён.

en: Post type updated.
ru: Тип записей обновлен.

en: Post type deleted.
ru: Тип записей удален.

en: Type to search...
ru: Введите текст для поиска...

en: PRO Only
ru: Только для Про

en: Field groups linked successfully.
ru: Группы полей связаны успешно.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
ru: Импортировать типы записей и таксономии, зарегистрированные через Custom Post Type UI, и управлять ими с помощью ACF. <a href="%s">Начать</a>.

en: taxonomy
ru: таксономия

en: post type
ru: тип записи

en: Done
ru: Готово

en: Field Group(s)
ru: Группа(ы) полей

en: Select one or many field groups...
ru: Выберите одну или несколько групп полей...

en: Please select the field groups to link.
ru: Пожалуйста, выберете группы полей, чтобы связать.

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
ru[0]: Группа полей связана успешно.
ru[1]: Группы полей связаны успешно.
ru[2]: Группы полей связаны успешно.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
ru: Регистрация не удалась

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
ru: Этот элемент не может быть зарегистрирован, так как его ключ используется другим элементом, зарегистрированным другим плагином или темой.

en: REST API
ru: Rest API

en: Permissions
ru: Разрешения

en: URLs
ru: URL-адреса

en: Visibility
ru: Видимость

en: Labels
ru: Этикетки

en: Field Settings Tabs
ru: Вкладки настроек полей

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
ru: [Значение шорткода ACF отключено для предварительного просмотра]

en: Close Modal
ru: Закрыть модальное окно

en: Field moved to other group
ru: Поле перемещено в другую группу

en: Close modal
ru: Закрыть модальное окно

en: Start a new group of tabs at this tab.
ru: Начать новую группу вкладок с этой вкладки.

en: New Tab Group
ru: Новая группа вкладок

en: Use a stylized checkbox using select2
ru: Используйте стилизованный флажок, используя select2

en: Save Other Choice
ru: Сохранить другой выбор

en: Allow Other Choice
ru: Разрешить другой выбор

en: Add Toggle All
ru: Добавить Переключить все

en: Save Custom Values
ru: Сохранить пользовательские значения

en: Allow Custom Values
ru: Разрешить пользовательские значения

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
ru: Пользовательские значения флажка не могут быть пустыми. Снимите флажки с пустых значений.

en: Updates
ru: Обновления

en: Advanced Custom Fields logo
ru: Логотип дополнительных настраиваемых полей

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Field Group Title
ru: Название группы полей

en: Add title
ru: Добавить заголовок

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
ru: Вы впервые в ACF? Ознакомьтесь с нашим <a href="%s" target="_blank">руководством по началу работы</a>.

en: Add Field Group
ru: Добавить группу полей

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
ru: ACF использует <a href="%s" target="_blank">группы полей</a> для группировки произвольных полей вместе, а затем присоединяет эти поля к экранным формам редактирования.

en: Add Your First Field Group
ru: Добавьте первую группу полей

en: Options Pages
ru: Страницы настроек

en: ACF Blocks
ru: Блоки ACF

en: Gallery Field
ru: Поле галереи

en: Flexible Content Field
ru: Гибкое поле содержимого

en: Repeater Field
ru: Повторяющееся поле

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
ru: Разблокируйте дополнительные возможности с помощью ACF PRO

en: Delete Field Group
ru: Удалить группу полей

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
ru: Создано %1$s в %2$s

en: Group Settings
ru: Настройки группы

en: Location Rules
ru: Правила местонахождения

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ru: Выбирайте из более чем 30 типов полей. <a href="%s" target="_blank">Подробнее</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
ru: Начните создавать новые пользовательские поля для ваших записей, страниц, пользовательских типов записей и другого содержимого WordPress.

en: Add Your First Field
ru: Добавить первое поле

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Presentation
ru: Презентация

en: Validation
ru: Валидация

en: General
ru: Общие

en: Import JSON
ru: Импорт JSON

en: Export As JSON
ru: Экспорт в формате JSON

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
ru[0]: %s группа полей деактивирована.
ru[1]: %s группы полей деактивировано.
ru[2]: %s групп полей деактивировано.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
ru[0]: %s группа полей активирована.
ru[1]: %s группы полей активировано.
ru[2]: %s групп полей активировано.

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Deactivate this item
ru: Деактивировать этот элемент

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate this item
ru: Активировать этот элемент

en: Move field group to trash?
ru: Переместить группу полей в корзину?

[ctx: post status]
en: Inactive
ru: Неактивна

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
ru: Продвинутые пользовательские поля и Продвинутые пользовательские поля PRO не должны быть активны одновременно. Мы автоматически деактивировали Продвинутые пользовательские поля PRO.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
ru: Продвинутые пользовательские поля и Продвинутые пользовательские поля PRO не должны быть активны одновременно. Мы автоматически деактивировали Продвинутые пользовательские поля.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
ru[0]: %1$s должно содержать пользователя со следующими ролью: %2$s
ru[1]: %1$s должно содержать пользователя со следующими ролями: %2$s
ru[2]: %1$s должно содержать пользователя со следующими ролями: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
ru: %1$s должен иметь действительный ID пользователя.

en: Invalid request.
ru: Неверный запрос.

en: %1$s is not one of %2$s
ru: %1$s не является одним из %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
ru[0]: %1$s может содержать следующие термины: %2$s.
ru[1]: %1$s может содержать следующие термины: %2$s.
ru[2]: %1$s может содержать следующие термины: %2$s.

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
ru[0]: %1$s может иметь следующие типы записей: %2$s.
ru[1]: %1$s может иметь следующие типы записей: %2$s.
ru[2]: %1$s может иметь следующие типы записей: %2$s.

en: %1$s must have a valid post ID.
ru: %1$s должен иметь действительный ID записи.

en: %s requires a valid attachment ID.
ru: %s требуется действительный ID вложения.

en: Show in REST API
ru: Показывать в REST API

en: Enable Transparency
ru: Включить прозрачность

en: RGBA Array
ru: Массив RGBA

en: RGBA String
ru: Строка RGBA

en: Hex String
ru: Cтрока hex

en: Upgrade to PRO
ru: Обновить до PRO

[ctx: post status]
en: Active
ru: Активен

en: '%s' is not a valid email address
ru: «%s» не является корректным адресом электропочты

en: Color value
ru: Значение цвета

en: Select default color
ru: Выбрать стандартный цвет

en: Clear color
ru: Очистить цвет

en: Blocks
ru: Блоки

en: Options
ru: Настройки

en: Users
ru: Пользователи

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Attachments
ru: Вложения

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Posts
ru: Записи

en: Last updated: %s
ru: Последнее изменение: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
ru: Данная группа полей не доступна для сравнения отличий.

en: Invalid field group parameter(s).
ru: Неверный параметр(ы) группы полей.

en: Awaiting save
ru: Ожидает сохранения

en: Saved
ru: Сохранено

en: Import
ru: Импорт

en: Review changes
ru: Просмотр изменений

en: Located in: %s
ru: Находится в: %s

en: Located in plugin: %s
ru: Находится в плагине: %s

en: Located in theme: %s
ru: Находится в теме: %s

en: Various
ru: Различные

en: Sync changes
ru: Синхронизировать изменения

en: Loading diff
ru: Загрузка diff

en: Review local JSON changes
ru: Обзор локальных изменений JSON

en: Visit website
ru: Перейти на сайт

en: View details
ru: Подробности

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Information
ru: Информация

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
ru: <a href="%s" target="_blank">Служба поддержки</a>. Специалисты нашей службы поддержки помогут решить ваши технические проблемы.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
ru: <a href="%s" target="_blank">Обсуждения</a>. У нас есть активное и дружелюбное сообщество на наших форумах сообщества, которое может помочь вам разобраться в практических приемах мира ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
ru: <a href="%s" target="_blank">Документация</a>. Наша подробная документация содержит ссылки и руководства для большинства ситуаций, с которыми вы можете столкнуться.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
ru: Мы фанатично относимся к поддержке и хотим, чтобы вы извлекали максимум из своего веб-сайта с помощью ACF. Если вы столкнетесь с какими-либо трудностями, есть несколько мест, где вы можете найти помощь:

en: Help & Support
ru: Помощь и поддержка

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
ru: Воспользуйтесь вкладкой «Справка и поддержка», чтобы связаться с нами, если вам потребуется помощь.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
ru: Перед созданием вашей первой группы полей мы рекомендуем сначала прочитать наше <a href="%s" target="_blank">руководство по началу работы</a>, чтобы ознакомиться с философией и передовыми практиками плагина.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
ru: Плагин Advanced Custom Fields предоставляет визуальный конструктор форм для настройки экранов редактирования WordPress с дополнительными полями и интуитивно понятный API для отображения значений произвольных полей в любом файле шаблона темы.

en: Overview
ru: Обзор

note: translators: %s the name of the location type
en: Location type "%s" is already registered.
ru: Тип местоположения "%s" уже зарегистрирован.

note: translators: %s class name for a location that could not be found
en: Class "%s" does not exist.
ru: Класса "%s" не существует.

en: Invalid nonce.
ru: Неверный одноразовый номер.

en: Error loading field.
ru: Ошибка загрузки поля.

en: <strong>Error</strong>: %s
ru: <strong>Ошибка</strong>: %s

en: Widget
ru: Виджет

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: Comment
ru: Комментарий

en: Post Format
ru: Формат записи

en: Menu Item
ru: Элемент меню

en: Post Status
ru: Статус записи

en: Menus
ru: Меню

en: Menu Locations
ru: Области для меню

en: Menu
ru: Меню

en: Post Taxonomy
ru: Таксономия записи

en: Child Page (has parent)
ru: Дочерняя страница (имеет родителя)

en: Parent Page (has children)
ru: Родительская страница (имеет дочерние)

en: Top Level Page (no parent)
ru: Страница верхнего уровня (без родителей)

en: Posts Page
ru: Страница записей

en: Front Page
ru: Главная страница

en: Page Type
ru: Тип страницы

en: Viewing back end
ru: Просмотр админки

en: Viewing front end
ru: Просмотр фронтэнда

en: Logged in
ru: Авторизован

en: Current User
ru: Текущий пользователь

en: Page Template
ru: Шаблон страницы

en: Register
ru: Регистрация

en: Add / Edit
ru: Добавить / изменить

en: User Form
ru: Форма пользователя

en: Page Parent
ru: Родительская страница

en: Super Admin
ru: Супер администратор

en: Current User Role
ru: Текущая роль пользователя

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: Post Template
ru: Шаблон записи

en: Post Category
ru: Рубрика записи

en: All %s formats
ru: Все %s форматы

en: Attachment
ru: Вложение

en: %s value is required
ru: %s значение требуется

en: Show this field if
ru: Показывать это поле, если

en: Conditional Logic
ru: Условная логика

en: and
ru: и

en: Local JSON
ru: Локальный JSON

en: Clone Field
ru: Клонировать поле

note: translators: %s a list of plugin
en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
ru: Также убедитесь, что все надстройки премиум-класса (%s) обновлены до последней версии.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
ru: Эта версия содержит улучшения вашей базы данных и требует обновления.

note: translators: %1 plugin name, %2 version number
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
ru: Спасибо за обновление до %1$s v%2$s!

en: Database Upgrade Required
ru: Требуется обновление БД

en: Options Page
ru: Страница настроек

en: Gallery
ru: Галерея

en: Flexible Content
ru: Гибкое содержимое

en: Repeater
ru: Повторитель

en: Back to all tools
ru: Вернуться ко всем инструментам

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
ru: Если на странице редактирования присутствует несколько групп полей, то будут использованы настройки первой из них (с наиболее низким значением порядка очередности)

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
ru: <b>Выберите</b> блоки, которые необходимо <b>скрыть</b> на странице редактирования.

en: Hide on screen
ru: Скрыть на экране

en: Send Trackbacks
ru: Отправить обратные ссылки

en: Tags
ru: Метки

en: Categories
ru: Рубрики

en: Page Attributes
ru: Атрибуты страницы

en: Format
ru: Формат

en: Author
ru: Автор

en: Slug
ru: Ярлык

en: Revisions
ru: Редакции

en: Comments
ru: Комментарии

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Content Editor
ru: Текстовый редактор

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Shown in field group list
ru: Отображается в списке групп полей

en: Field groups with a lower order will appear first
ru: Группа полей с самым низким порядковым номером появится первой

en: Order No.
ru: Порядковый номер

en: Below fields
ru: Под полями

en: Below labels
ru: Под метками

en: Instruction Placement
ru: Размещение инструкции

en: Label Placement
ru: Размещение этикетки

en: Side
ru: На боковой панели

en: Normal (after content)
ru: Обычный (после содержимого)

en: High (after title)
ru: Высокий (после названия)

en: Position
ru: Позиция

en: Seamless (no metabox)
ru: Бесшовный (без метабокса)

en: Standard (WP metabox)
ru: Стандарт (метабокс WP)

en: Style
ru: Стиль

en: Type
ru: Тип

en: Key
ru: Ключ

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
ru: Порядок

en: Close Field
ru: Закрыть поле

en: class
ru: класс

en: width
ru: ширина

en: Wrapper Attributes
ru: Атрибуты обёртки

en: Required
ru: Обязательное

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ru: Одиночное слово, без пробелов. Подчеркивания и тире разрешены

en: Field Name
ru: Символьный код

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ru: Имя поля на странице редактирования

en: Field Label
ru: Название поля

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete field
ru: Удалить поле

en: Move
ru: Переместить

en: Move field to another group
ru: Переместить поле в другую группу

en: Duplicate field
ru: Дублировать поле

en: Edit field
ru: Изменить поле

en: Drag to reorder
ru: Перетащите, чтобы изменить порядок

en: Show this field group if
ru: Показать эту группу полей, если

en: No updates available.
ru: Обновлений нет.

note: translators: %s the url to the field group page.
en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
ru: Обновление БД завершено. <a href="%s">Посмотрите, что нового</a>

en: Reading upgrade tasks...
ru: Чтения задач обновления...

en: Upgrade failed.
ru: Ошибка обновления.

en: Upgrade complete.
ru: Обновление завершено.

note: translators: %s the version being upgraded to. translators: %s the new ACF version
en: Upgrading data to version %s
ru: Обновление данных до версии %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ru: Мы настоятельно рекомендуем сделать резервную копию базы данных перед началом работы. Вы уверены, что хотите запустить обновление сейчас?

en: Please select at least one site to upgrade.
ru: Выберите хотя бы один сайт для обновления.

note: translators: %s admin dashboard url page
en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
ru: Обновление БД закончено. <a href="%s">Вернуться в консоль</a>

en: Site is up to date
ru: Сайт обновлен

note: translators: %1$s current db version, %2$s available db version
en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
ru: Сайт требует обновления БД с %1$s до %2$s

en: Site
ru: Сайт

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: Upgrade Sites
ru: Обновление сайтов

note: translators: %s The button label name, translated seperately
en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
ru: Следующие сайты требуют обновления БД. Отметьте те, которые вы хотите обновить, а затем нажмите %s.

en: Add rule group
ru: Добавить группу правил

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ru: Создайте набор правил для указания страниц, где следует отображать группу полей

en: Rules
ru: Правила

en: Copied
ru: Скопировано

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
ru: Выберите элементы, которые вы хотите экспортировать, а затем выберите метод экспорта. Экспортировать как JSON для экспорта в файл .json, который затем можно импортировать в другую установку ACF. Сгенерировать PHP для экспорта в PHP-код, который можно разместить в вашей теме.

en: Select Field Groups
ru: Выберите группы полей

en: No field groups selected
ru: Не выбраны группы полей

en: Generate PHP
ru: Генерировать PHP

en: Export Field Groups
ru: Экспорт групп полей

en: Import file empty
ru: Файл импорта пуст

en: Incorrect file type
ru: Неправильный тип файла

en: Error uploading file. Please try again
ru: Ошибка при загрузке файла. Попробуйте еще раз

en: Import Field Groups
ru: Импорт групп полей

en: Sync
ru: Синхронизация

note: translators: %s: field group title
en: Select %s
ru: Выбрать %s

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate this item
ru: Дублировать элемент

en: Supports
ru: Поддержка

en: Documentation
ru: Документация

en: Description
ru: Описание

en: Sync available
ru: Доступна синхронизация

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
ru[0]: Группа полей синхронизирована.
ru[1]: %s группы полей синхронизированы.
ru[2]: %s групп полей синхронизированы.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
ru[0]: % группа полей продублирована.
ru[1]: %s группы полей продублировано.
ru[2]: %s групп полей продублировано.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Активна <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Активно <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Активны <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
ru: Проверьте и обновите сайт

en: Upgrade Database
ru: Обновить базу данных

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: Move Field
ru: Переместить поле

en: Please select the destination for this field
ru: Выберите местоположение для этого поля

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
ru: Поле %1$s теперь можно найти в группе полей %2$s

en: Move Complete.
ru: Движение завершено.

en: Active
ru: Активен

en: Field Keys
ru: Ключи полей

en: Settings
ru: Настройки

en: Location
ru: Местонахождение

en: copy
ru: копировать

en: (this field)
ru: (текущее поле)

en: Checked
ru: Выбрано

en: Move Custom Field
ru: Переместить пользовательское поле

en: No toggle fields available
ru: Нет доступных переключаемых полей

en: Field group title is required
ru: Название группы полей обязательно

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
ru: Это поле не может быть перемещено до сохранения изменений

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
ru: Строка "field_" не может использоваться в начале имени поля

en: Field group draft updated.
ru: Черновик группы полей обновлен.

en: Field group scheduled for.
ru: Группа полей запланирована на.

en: Field group submitted.
ru: Группа полей отправлена.

en: Field group saved.
ru: Группа полей сохранена.

en: Field group published.
ru: Группа полей опубликована.

en: Field group deleted.
ru: Группа полей удалена.

en: Field group updated.
ru: Группа полей обновлена.

en: Tools
ru: Инструменты

en: is not equal to
ru: не равно

en: is equal to
ru: равно

en: Forms
ru: Формы

en: Page
ru: Страница

en: Post
ru: Запись

en: Relational
ru: Отношение

en: Choice
ru: Выбор

en: Basic
ru: Базовый

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Field type does not exist
ru: Тип поля не существует

en: Spam Detected
ru: Обнаружение спама

en: Post updated
ru: Запись обновлена

en: Update
ru: Обновить

en: Validate Email
ru: Проверка Email

en: Content
ru: Содержимое

en: Title
ru: Заголовок

en: Edit field group
ru: Изменить группу полей

en: Selection is less than
ru: Отбор меньше, чем

en: Selection is greater than
ru: Отбор больше, чем

en: Value is less than
ru: Значение меньше чем

en: Value is greater than
ru: Значение больше чем

en: Value contains
ru: Значение содержит

en: Value matches pattern
ru: Значение соответствует паттерну

en: Value is not equal to
ru: Значение не равно

en: Value is equal to
ru: Значение равно

en: Has no value
ru: Не имеет значения

en: Has any value
ru: Имеет любое значение

en: Cancel
ru: Отмена

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

note: translators: %d is the number of fields that require attention
en: %d fields require attention
ru: %d полей требуют вашего внимания

en: 1 field requires attention
ru: 1 поле требует внимания

en: Validation failed
ru: Валидация не удалась

en: Validation successful
ru: Валидация пройдена успешно

en: Restricted
ru: Ограничено

en: Collapse Details
ru: Свернуть подробные сведения

en: Expand Details
ru: Развернуть подробные сведения

en: Uploaded to this post
ru: Загруженные для этой записи

[ctx: verb]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: verb]
en: Edit
ru: Изменить

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
ru: Внесенные вами изменения будут утеряны, если вы покинете эту страницу

en: File type must be %s.
ru: Тип файла должен быть %s.

en: or
ru: или

en: File size must not exceed %s.
ru: Размер файла не должен превышать %s.

en: File size must be at least %s.
ru: Размер файла должен быть не менее чем %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
ru: Высота изображения не должна превышать %d px.

en: Image height must be at least %dpx.
ru: Высота изображения должна быть не менее %d px.

en: Image width must not exceed %dpx.
ru: Ширина изображения не должна превышать %d px.

en: Image width must be at least %dpx.
ru: Ширина изображения должна быть не менее %d px.

en: (no title)
ru: (без названия)

en: Full Size
ru: Полный

en: Large
ru: Большой

en: Medium
ru: Средний

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: (no label)
ru: (без этикетки)

en: Sets the textarea height
ru: Задает высоту текстовой области

en: Rows
ru: Строки

en: Text Area
ru: Область текста

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
ru: Добавьте дополнительный флажок, чтобы переключить все варианты

en: Save 'custom' values to the field's choices
ru: Сохранить "пользовательские" значения для выбора поля

en: Allow 'custom' values to be added
ru: Разрешить добавление «пользовательских» значений

en: Add new choice
ru: Добавить новый выбор

en: Toggle All
ru: Переключить все

en: Allow Archives URLs
ru: Разрешить URL-адреса архивов

en: Archives
ru: Архивы

en: Page Link
ru: Ссылка на страницу

en: Add
ru: Добавить

en: Name
ru: Имя

en: %s added
ru: %s добавлен

en: %s already exists
ru: %s уже существует

en: User unable to add new %s
ru: У пользователя нет возможности добавить новый %s

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term Object
ru: Объект термина

en: Load value from posts terms
ru: Загрузить значения из терминов записей

en: Load Terms
ru: Загрузить термины

en: Connect selected terms to the post
ru: Связать выбранные термины с записью

en: Save Terms
ru: Сохранение терминов

en: Allow new terms to be created whilst editing
ru: Разрешить создание новых терминов во время редактирования

en: Create Terms
ru: Создание терминов

en: Radio Buttons
ru: Кнопки-переключатели

en: Single Value
ru: Одиночная значение

en: Multi Select
ru: Множественный выбор

en: Checkbox
ru: Чекбокс

en: Multiple Values
ru: Несколько значений

en: Select the appearance of this field
ru: Выберите способ отображения поля

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Select the taxonomy to be displayed
ru: Выберите таксономию для отображения

[ctx: No Terms]
en: No %s
ru: Нет %s

en: Value must be equal to or lower than %d
ru: Значение должно быть равным или меньшим чем %d

en: Value must be equal to or higher than %d
ru: Значение должно быть равным или больше чем %d

en: Value must be a number
ru: Значение должно быть числом

en: Number
ru: Число

en: Save 'other' values to the field's choices
ru: Сохранить значения "другое" в выборы поля

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ru: Выберите значение "Другое", чтобы разрешить настраиваемые значения

en: Other
ru: Другое

en: Radio Button
ru: Кнопка-переключатель

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
ru: Определяет конечную точку предыдущего аккордеона. Данный аккордеон будет невидим.

en: Allow this accordion to open without closing others.
ru: Позвольте этому аккордеону открываться, не закрывая другие.

en: Multi-Expand
ru: Многократное расширение

en: Display this accordion as open on page load.
ru: Отображать этот аккордеон как открытый при загрузке страницы.

en: Open
ru: Открыть

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Restrict which files can be uploaded
ru: Ограничить файлы, которые могут быть загружены

en: File ID
ru: ID файла

en: File URL
ru: URL файла

en: File Array
ru: Массив файлов

en: Add File
ru: Добавить файл

en: No file selected
ru: Файл не выбран

en: File name
ru: Имя файла

en: Update File
ru: Обновить файл

en: Edit File
ru: Изменить файл

en: Select File
ru: Выбрать файл

en: File
ru: Файл

en: Password
ru: Пароль

en: Specify the value returned
ru: Укажите возвращаемое значение

en: Use AJAX to lazy load choices?
ru: Использовать AJAX для отложенной загрузки вариантов?

en: Enter each default value on a new line
ru: Введите каждое значение по умолчанию с новой строки

[ctx: verb]
en: Select
ru: Выбрать

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
ru: Загрузка не удалась

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
ru: Поиск&hellip;

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
ru: Загрузить больше результатов&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
note: translators: %d - maximum number of items that can be selected in the select field
en: You can only select %d items
ru: Вы можете выбрать только %d элементов

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
ru: Можно выбрать только 1 элемент

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
note: translators: %d - number of characters that should be removed from select field
en: Please delete %d characters
ru: Удалите %d символов

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
ru: Удалите 1 символ

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
note: translators: %d - number of characters to enter into select field input
en: Please enter %d or more characters
ru: Введите %d или больше символов

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
ru: Введите 1 или более символов

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
ru: Соответствий не найдено

[ctx: Select2 JS matches_n]
note: translators: %d - number of results available in select field
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ru: %d значений доступно, используйте клавиши вверх и вниз для навигации.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
ru: Доступен один результат, нажмите Enter, чтобы выбрать его.

[ctx: noun]
en: Select
ru: Выбрать

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User Object
ru: Объект пользователя

en: User Array
ru: Массив пользователя

en: All user roles
ru: Все роли пользователей

en: Filter by Role
ru: Фильтровать по роли

en: User
ru: Пользователь

en: Separator
ru: Разделитель

en: Select Color
ru: Выбрать цвет

en: Default
ru: По умолчанию

en: Clear
ru: Сброс

en: Color Picker
ru: Цветовая палитра

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
ru: ПП

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
ru: ДП

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
ru: Выбрать

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
ru: Готово

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
ru: Сейчас

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
ru: Часовой пояс

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
ru: Микросекунда

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
ru: Миллисекунда

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
ru: Секунда

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
ru: Минута

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
ru: Час

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
ru: Время

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
ru: Выберите время

en: Date Time Picker
ru: Выбор даты и времени

en: Endpoint
ru: Конечная точка

en: Left aligned
ru: Выровнено по левому краю

en: Top aligned
ru: Выровнено по верхнему краю

en: Placement
ru: Расположение

en: Tab
ru: Вкладка

en: Value must be a valid URL
ru: Значение должно быть допустимым URL

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: Link Array
ru: Массив ссылок

en: Opens in a new window/tab
ru: Откроется на новой вкладке

en: Select Link
ru: Выбрать ссылку

en: Link
ru: Ссылка

en: Step Size
ru: Шаг изменения

en: Maximum Value
ru: Макс. значение

en: Minimum Value
ru: Минимальное значение

en: Range
ru: Диапазон

en: Both (Array)
ru: Оба (массив)

en: Label
ru: Этикетка

en: Value
ru: Значение

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: red : Red
ru: red : Красный

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ru: Для большего контроля вы можете указать и значение, и этикетку следующим образом:

en: Enter each choice on a new line.
ru: Введите каждый вариант с новой строки.

en: Choices
ru: Варианты

en: Button Group
ru: Группа кнопок

en: Allow Null
ru: Разрешить Null

en: Parent
ru: Родитель

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
ru: TinyMCE не будет инициализирован, пока не будет нажато поле

en: Delay Initialization
ru: Задержка инициализации

en: Show Media Upload Buttons
ru: Показать кнопки загрузки медиа файлов

en: Toolbar
ru: Верхняя панель

en: Text Only
ru: Только текст

en: Visual Only
ru: Только визуально

en: Visual & Text
ru: Визуально и текст

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Click to initialize TinyMCE
ru: Нажмите для инициализации TinyMCE

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ru: Текст

en: Visual
ru: Визуально

en: Value must not exceed %d characters
ru: Значение не должно превышать %d символов

en: Leave blank for no limit
ru: Оставьте пустым, чтобы не ограничивать

en: Character Limit
ru: Ограничение кол-ва символов

en: Appears after the input
ru: Появляется после ввода

en: Append
ru: Добавить

en: Appears before the input
ru: Появляется перед вводом

en: Prepend
ru: Добавить в начало

en: Appears within the input
ru: Появляется перед полем ввода

en: Placeholder Text
ru: Текст-заполнитель

en: Appears when creating a new post
ru: Появляется при создании новой записи

en: Text
ru: Текст

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
ru[0]: %1$s требует выбора как минимум %2$s элемента
ru[1]: %1$s требует выбора как минимум %2$s элемента
ru[2]: %1$s требует выбора как минимум %2$s элементов

en: Post ID
ru: ID записи

en: Post Object
ru: Объект записи

en: Maximum Posts
ru: Макс. кол-во записей

en: Minimum Posts
ru: Мин. кол-во записей

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: Selected elements will be displayed in each result
ru: Выбранные элементы будут отображены в каждом результате

en: Elements
ru: Элементы

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Filters
ru: Фильтры

en: All taxonomies
ru: Все таксономии

en: Filter by Taxonomy
ru: Фильтрация по таксономии

en: All post types
ru: Все типы записи

en: Filter by Post Type
ru: Фильтрация по типу записей

en: Search...
ru: Поиск...

en: Select taxonomy
ru: Выбрать таксономию

en: Select post type
ru: Выбрать тип записи

en: No matches found
ru: Соответствий не найдено

en: Loading
ru: Загрузка

en: Maximum values reached ( {max} values )
ru: Достигнуты макс. значения ( {max} values )

en: Relationship
ru: Родственные связи

en: Comma separated list. Leave blank for all types
ru: Для разделения типов файлов используйте запятые. Оставьте поле пустым для разрешения загрузки всех файлов

en: Allowed File Types
ru: Разрешенные типы файлов

en: Maximum
ru: Максимум

en: File size
ru: Размер файла

en: Restrict which images can be uploaded
ru: Ограничить изображения, которые могут быть загружены

en: Minimum
ru: Минимум

en: Uploaded to post
ru: Загружено в запись

en: All
ru: Все

en: Limit the media library choice
ru: Ограничить выбор из библиотеки файлов

en: Library
ru: Библиотека

en: Preview Size
ru: Размер предпросмотра

en: Image ID
ru: ID изображения

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Image Array
ru: Массив изображения

en: Specify the returned value on front end
ru: Укажите возвращаемое значение на фронтедне

en: Return Value
ru: Возвращаемое значение

en: Add Image
ru: Добавить изображение

en: No image selected
ru: Изображение не выбрано

en: Remove
ru: Удалить

en: Edit
ru: Изменить

en: All images
ru: Все изображения

en: Update Image
ru: Обновить изображение

en: Edit Image
ru: Редактировать

en: Select Image
ru: Выбрать изображение

en: Image
ru: Изображение

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
ru: Разрешить HTML-разметке отображаться в виде видимого текста вместо отрисовки

en: No Formatting
ru: Без форматирования

en: Automatically add &lt;br&gt;
ru: Автоматически добавлять &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
ru: Автоматически добавлять абзацы

en: Controls how new lines are rendered
ru: Управляет отрисовкой новых линий

en: New Lines
ru: Новые строки

en: Week Starts On
ru: Неделя начинается с

en: The format used when saving a value
ru: Формат, используемый при сохранении значения

en: Save Format
ru: Сохранить формат

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
ru: Нед.

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
ru: Назад

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
ru: Далее

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
ru: Готово

en: Date Picker
ru: Выбор даты

en: Width
ru: Ширина

en: Embed Size
ru: Размер встраивания

en: Enter URL
ru: Введите URL

en: Text shown when inactive
ru: Текст отображается, когда он неактивен

en: Off Text
ru: Отключить текст

en: Text shown when active
ru: Текст, отображаемый при активности

en: On Text
ru: На тексте

en: Stylized UI
ru: Стилизованный интерфейс

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Displays text alongside the checkbox
ru: Отображать текст рядом с флажком

en: Message
ru: Сообщение

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Row
ru: Строка

en: Table
ru: Таблица

en: Block
ru: Блок

en: Specify the style used to render the selected fields
ru: Укажите стиль, используемый для отрисовки выбранных полей

en: Layout
ru: Макет

en: Sub Fields
ru: Вложенные поля

en: Group
ru: Группа

en: Customize the map height
ru: Настройка высоты карты

en: Height
ru: Высота

en: Set the initial zoom level
ru: Укажите начальный масштаб

en: Zoom
ru: Увеличить

en: Center the initial map
ru: Центрировать начальную карту

en: Center
ru: По центру

en: Search for address...
ru: Поиск по адресу...

en: Find current location
ru: Определить текущее местоположение

en: Clear location
ru: Очистить местоположение

en: Search
ru: Поиск

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ru: Ваш браузер не поддерживает определение местоположения

en: Google Map
ru: Google Карта

en: The format returned via template functions
ru: Формат, возвращаемый через функции шаблона

en: Return Format
ru: Формат возврата

en: Custom:
ru: Пользовательский:

en: The format displayed when editing a post
ru: Формат, отображаемый при редактировании записи

en: Display Format
ru: Отображаемый формат

en: Time Picker
ru: Подборщик времени

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Неактивны <span class="count">(%s)</span>
ru[2]: Неактивно <span class="count">(%s)</span>

en: No Fields found in Trash
ru: Поля не найдены в корзине

en: No Fields found
ru: Поля не найдены

en: Search Fields
ru: Поиск полей

en: View Field
ru: Просмотреть поле

en: New Field
ru: Новое поле

en: Edit Field
ru: Изменить поле

en: Add New Field
ru: Добавить новое поле

en: Field
ru: Поле

en: Fields
ru: Поля

en: No Field Groups found in Trash
ru: Группы полей не найдены в корзине

en: No Field Groups found
ru: Группы полей не найдены

en: Search Field Groups
ru: Найти группу полей

en: View Field Group
ru: Просмотреть группу полей

en: New Field Group
ru: Новая группа полей

en: Edit Field Group
ru: Редактирование группы полей

en: Add New Field Group
ru: Добавить новую группу полей

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Field Group
ru: Группа полей

en: Field Groups
ru: Группы полей

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
ru: Настройте WordPress с помощью мощных, профессиональных и интуитивно понятных полей.
