Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (472 entries)

en: Configured externally
ru: Настраивается внешне

en: No API key
ru: API-ключ отсутствует

note: translators: %s will be replaced with a PO file name
en: Copy %s instead
ru: Вместо этого скопируйте %s

en: You can copy an existing PO file (recommended), or extract directly from source (advanced)
ru: Вы можете скопировать существующий PO-файл (рекомендуется) или извлечь его непосредственно из источника (дополнительно)

en: You're creating translations from a POT file
ru: Вы создаете переводы из POT-файла

en: Copy PO file
ru: Копировать PO-файл

en: String debugger
ru: Строковый отладчик

en: System
ru: Система

en: Custom translations may not work without System translations installed
ru: Пользовательские переводы могут не работать без установленных системных переводов

en: Useful links:
ru: Полезные ссылки:

en: Current configuration as XML
ru: Текущая конфигурация в формате XML

en: Strings
ru: Строки

note: translators: Author credit: (1) Product name (2) version number, (3) author name.
en: "%1$s" %2$s by %3$s
ru: "%1$s" %2$s от %3$s

en: Check the translations marked with a warning sign
ru: Проверьте переводы, отмеченные предупреждающим знаком

note: translators: %s refers to a non-zero amount of errors detected. xgettext: javascript-format
en: %s possible error detected | %s possible errors detected
ru[0]: Обнаружена %s возможная ошибка
ru[1]: Обнаружено %s возможные ошибки
ru[2]: Обнаружено %s возможных ошибок

note: translators: Result of validation when all strings pass validation
en: No formatting errors detected
ru: Ошибок форматирования не обнаружено

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that validates current translation formatting
en: Check
ru: Проверить

note: translators: %u is a number of files which were successfully deleted
en: %u file deleted | %u files deleted
ru[0]: Удалён %u файл
ru[1]: Удалено %u файла
ru[2]: Удалено %u файлов

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
ru: В этом пакете не объявлен путь к домену. При необходимости добавьте его на вкладке "Расширенные"

en: The default "languages" domain path has been detected
ru: Обнаружен путь к домену "languages" по умолчанию.

note: Translators: %s will be replaced with a relative path like "/languages"
en: The domain path is declared by the author as "%s"
ru: Путь к домену объявлен автором как "%s"

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
ru: Этот пакет не объявляет текстовый домен; попробуйте настроить ее во вкладке "Расширенные"

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
ru: Этот текстовый домен отсутствует в конфигурации пакета Loco Translate

note: Translators: This warning is shown when a text domain has defaulted to same as the folder name (or slug)
en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
ru: Этот плагин не объявляет текстовый домен. Возможно он совпадает с его ярлыком (slug), но это может быть неверно

note: Translators: %s will be replaced with a text domain, e.g. "loco-translate"
en: WordPress says the primary text domain is "%s"
ru: WordPress сообщает, что основной текстовый домен "%s"

note: Translators: Shown when a PO file's Plural-Forms header has a different formula from the Unicode CLDR rules
en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
ru: Формы множественного числа отличаются от встроенных правил Loco Translate для этого языка.

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
ru: Несоответствующий тип заполнителя; проверить форматирование исходного текста

en: Possible syntax error in string formatting
ru: Возможная синтаксическая ошибка при форматировании строки

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
ru: Отсутствующие заполнители; форматирование исходного текста предполагает не менее %s

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
ru: Слишком много заполнителей; форматирование исходного текста предполагает максимум %s

en: Edit file headers
ru: Редактировать заголовки файла

en: Relative path to template file
ru: Относительный путь к файлу шаблона

en: Save
ru: Сохранить

en: Merge strings from related JSON files
ru: Объединить строки из связанных JSON-файлов

note: translators: Summary of translations copied from a PO file during Sync xgettext: javascript-format
en: %s translation copied | %s translations copied
ru[0]: Скопирован %s перевод
ru[1]: Скопировано %s перевода
ru[2]: Скопировано %s переводов

note: translators: Where %s is any number of strings translators: Shows total string count at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s string | %s strings
ru[0]: %s строка
ru[1]: %s строки
ru[2]: %s строк

note: translators: %s is the quantity of files which were successfully moved
en: %s file moved | %s files moved
ru[0]: Перемещён %s файл
ru[1]: Перемещено %s файла
ru[2]: Перемещено %s файлов

en: %s word | %s words
ru[0]: %s слово
ru[1]: %s слова
ru[2]: %s слов

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
ru: PO-файл сохранен, MO/JSON файлы скомпилированы

note: translators: %s refers to a JSON file which could not be compiled due to an error
en: JSON compilation failed for %s
ru: Компиляция JSON для %s не удалась

en: Update Now
ru: Обновить сейчас

note: translators: (1) Name of software, e.g. "WordPress" (2) Version number, e.g. "5.6"
en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
ru: Ваша версия %1$s устарела. Мы рекомендуем вам обновить ее как минимум до v%2$s, но желательно до последней стабильной версии.

en: Delete redundant files
ru: Удалять ненужные файлы

en: Pretty formatting
ru: Красивое форматирование

en: Compiling JSON files
ru: Компиляция JSON-файлов

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
ru: Ваш файл должен быть назван как показано выше, где %1$s является языковой код, например %2$s

en: Upload PO file
ru: Загрузить PO-файл

note: translators: Indicates that POT files are optional, which is not recommended
en: Sync with source when template missing
ru: Синхронизация с источником при отсутствии шаблона

en: Fuzzy matching tolerance
ru: Толерантность к неточному совпадению

en: Syncing PO files
ru: Синхронизация PO-файлов

en: Info and tutorials
ru: Информация и учебники

en: Need a human?
ru: Нужен человек?

en: Your file is identical to the existing one
ru: Ваш файл идентичен существующему

en: Upload a translation file
ru: Загрузить файл перевода

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload PO
ru: Загрузить PO

note: Translators: %s will be replaced with the name of a missing POT file
en: Falling back to source extraction because %s is missing
ru: Возврат к извлечению источника, поскольку %s отсутствует

en: Move
ru: Переместить

en: Restrict locales
ru: Ограничить локали

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that opens window for auto-translating
en: Auto
ru: Авто

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
ru: Предложить перевод

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
ru: Переключатель неточного перевода

en: Keep this translation
ru: Сохранить этот перевод

en: Loading suggestions
ru: Загрузка предложений

en: Suggested translations
ru: Предлагаемые переводы

en: Use this translation
ru: Использовать этот перевод

en: Nothing needed updating
ru: Ничто не нуждается в обновлении

note: translators: %s is the quantity of strings modified during a batch process xgettext: javascript-format
en: %s string updated | %s strings updated
ru[0]: Обновлена %s строка
ru[1]: Обновлено %s строки
ru[2]: Обновлено %s строк

note: translators: 1: Number of strings; 2: Service provider; e.g. "50 strings translated via Google Translate" xgettext: javascript-format
en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
ru[0]: %1$s строка переведена через %2$s
ru[1]: %1$s строки переведены через %2$s
ru[2]: %1$s строк переведено через %2$s

note: translators: %s is the quantity of strings left unprocessed after a job was stopped prematurely xgettext: javascript-format
en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
ru[0]: Работа по переводу прервана, осталась %s строка
ru[1]: Работа по переводу прервана, осталось %s строки
ru[2]: Работа по переводу прервана, осталось %s строк

note: translators: %s%% is a percentage, e.g. 50% xgettext: javascript-format
en: Translation progress %s%%
ru: Прогресс перевода %s%%

note: translators: characters meaning individual unicode characters of source text xgettext: javascript-format
en: %s characters will be sent for translation.
ru: Символы %s будут отправлены на перевод.

note: translators: %s: the number of strings to be sent for translation xgettext: javascript-format
en: %s unique source strings.
ru: %s уникальные строки источника.

note: translators: Message appears after sync operation, where %s refers to a POT file. xgettext: javascript-format
en: Strings up to date with %s
ru: Строки синхронизированы с %s

note: translators: Summary of existing translations where the source text has changed slightly xgettext: javascript-format
en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
ru[0]: %s строка c пометкой Неточная
ru[1]: %s строки с пометкой Неточная
ru[2]: %s строк с пометкой Неточная

en: See full disclaimer
ru: Посмотреть полный отказ от ответственности

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
ru: Услуги третьих сторон подлежат их собственным условиям использования и могут повлечь за собой расходы со стороны поставщика

en: Important
ru: Важно

en: API region
ru: Регион API

en: API key
ru: API-ключ

en: API keys
ru: Ключи API

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
ru: Добавьте службы автоматического перевода в настройках плагина.

en: No translation APIs configured
ru: API перевода не настроены

en: Mark new translations as Fuzzy
ru: Пометить новые переводы как неточные

en: Overwrite existing translations
ru: Переписать существующие переводы

en: Auto-translate this file
ru: Перевести этот файл автоматически

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
ru: Это НЕ файл перевода. Ручное редактирование исходных строк не рекомендуется.

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
ru: Модификация POT-файлов (шаблонов) запрещена настройками плагина

en: Enter a new location for this file
ru: Введите новое местоположение для этого файла

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
ru[0]: Следующие файлы будут перемещены/переименованы в новом месте:
ru[1]: Следующие файлы будут перемещены/переименованы в новом месте:
ru[2]: Следующие файлы будут перемещены/переименованы в новом месте:

en: Confirm relocation
ru: Подтвердить перенос

en: Choose a new location for these translations
ru: Выберите новое место для этих переводов

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
ru: Этот плагин не имеет собственных файлов перевода, но может быть переведен в текстовом домене по умолчанию

en: Editing of POT (template) files
ru: Редактирование POT-файлов (шаблонов)

en: Recommended
ru: Рекомендуется

en: Enable Ajax file uploads
ru: Включить AJAX загрузку файлов

en: Parent directory isn't writable
ru: Родительский каталог недоступен для записи

en: This move operation requires permission
ru: Эта операция перемещения требует разрешения

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
ru: Этот каталог управляется WordPress. Удаленные файлы могут быть восстановлены при обновлении

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be moved
en: Move %s
ru: Переместить %s

note: translators: %s is the quantity of files which failed to be moved
en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
ru[0]: Не удалось переместить %s файл
ru[1]: Не удалось переместить %s файла
ru[2]: Не удалось переместить %s файлов

en: Relocate
ru: Переместить

en: Move files
ru: Переместить файлы

en: Access to this file is blocked for security reasons
ru: Доступ к этому файлу заблокирован по соображениям безопасности

en: File access disallowed
ru: Доступ к файлу запрещен

en: View template
ru: Посмотреть шаблон

en: Install manually
ru: Установить вручную

en: A newer version of Loco Translate is available for download
ru: Доступна для загрузки более новая версия Loco Translate.

en: Official plugin page
ru: Официальная страница плагина

en: File is protected by the bundle configuration
ru: Файл защищен конфигурацией пакета

en: Read only
ru: Только чтение

en: Scan JavaScript files with extensions:
ru: Сканировать JavaScript файлы с расширениями:

en: Assign template
ru: Назначить шаблон

[ctx: Editor]
en: Translated
ru: Переведено

[ctx: Editor]
en: Untranslated
ru: Не переведено

note: translators: %s will be replaced with a URL which may change without affecting the translation.
en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
ru: Администраторы и аудиторы могут просмотреть <a href="%s">уведомление о конфиденциальности</a> плагина Loco.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
ru: Этот плагин не собирает никаких данных о посетителях сайта.

en: View
ru: Просмотр

note: translators: %s will be replaced with the full name of the user profile's admin language
en: Your admin language is %s.
ru: Язык вашего администратора – %s.

note: translators: %s will be replaced with the full name of the site language
en: The language of this site is %s.
ru: Язык этого сайта %s.

en: Site language
ru: Язык сайта

en: Files found
ru: Файлов найдено

en: Locale code
ru: Код локали

en: Locale name
ru: Имя локали

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
ru: Расположенные здесь файлы могут быть изменены или удалены при автоматическом обновлении WordPress

en: WordPress updates
ru: Обновления WordPress

en: File size
ru: Размер файла

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
ru: Следующая

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
ru: Предыдущая

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
ru: j F @ H:i

en: No files found for this language
ru: Не найдено файлов для данного языка

en: File backups are disabled in your plugin settings
ru: Резервное копирование файлов отключено в настройках плагина

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
ru: Резервные файлы будут перезаписываться при сохранении переводов через редактор Loco Translate

en: No previous file revisions
ru: Нет предыдущих ревизий файла

en: Disallow
ru: Запретить

en: Allow (with warning)
ru: Разрешить (с предупреждением)

en: Allow
ru: Разрешить

en: Modification of installed files
ru: Изменение установленных файлов

en: Save credentials in session
ru: Сохранять учетные данные в сессии

en: File system access
ru: Доступ к файловой системе

en: Click "Connect" to authenticate with the server
ru: Нажмите "Подключиться" для авторизации на сервере

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
ru: Языки &lsaquo; Loco

en: Languages
ru: Языки

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
ru: Изменение установленных файлов запрещено настройками плагина

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
ru: Ревизии идентичны, %s можно удалить

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
ru: Шаблон перевода некорректный (%s)

note: translators: %s is a file name to be rolled back to a previous version. translators: Page title where %s refers to a file name
en: Restore %s
ru: Восстановить %s

en: File restored
ru: Файл восстановлен

en: Restore
ru: Восстановить

en: See all core translations
ru: См. все переводы ядра

en: Documentation
ru: Документация

en: No core translation files are installed for this language
ru: Для этого языка нет установленных файлов перевода ядра

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
ru: Изменения в этом файле могут быть перезаписаны или удалены при обновлении WordPress

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
ru: Этот каталог управляется WordPress, будьте осторожны при удалении

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
ru: Этот файл может быть перезаписан или удалён при обновлении WordPress

en: Saving this file requires permission
ru: Сохранение этого файла требует дополнительных разрешений

en: Deleting this file requires permission
ru: Удаление этого файла требует дополнительные разрешения

en: Creating this file requires permission
ru: Создание это файла требует дополнительные разрешения

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for zero quantity
en: Zero
ru: Ноль

en: What's this?
ru: Что это?

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
ru: самый большой %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
ru: Максимальная длина строки (ноль отключает упаковывание)

note: Translators: (1) Number of files (2) Maximum size of file that will be included (3) Size of the largest encountered
en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
ru[0]: Пропущен %1$s файл, так как его/их размер составляет %3$s (допустимо до %2$s). Проверьте, все ли строки на месте, перед сохранением.
ru[1]: Пропущено %1$s файла, так как их размер составляет %3$s (допустимо до %2$s). Проверьте, все ли строки на месте, перед сохранением.
ru[2]: Пропущено %1$s файлов, так как их размер составляет %3$s (допустимо до %2$s). Проверьте, все ли строки на месте, перед сохранением.

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
ru: Дочерняя тема объявляет тот же текстовый домен, что и родительская тема

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
ru: 0, 5, 6

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
ru: Много

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
ru: 2, 3, 4

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
ru: Два

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
ru: 1, 21, 31

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
ru: Вы используете снимок разработчика Loco Translate

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
ru: Переводите темы и плагины прямо в WordPress

en: See all plugins
ru: См. все плагины

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
ru: Эти плагины недавно загрузили файлы перевода в административную область

en: Running plugins:
ru: Активные плагины:

en: See all themes
ru: См. все темы

en: Active theme:
ru: Активная тема:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
ru: Переводы следующих пакетов недавно были обновлены

en: Recently updated:
ru: Недавно обновленные:

en: Welcome to Loco Translate
ru: Приветствуем в Loco Translate

en: Sets
ru: Наборы

en: Bundle name
ru: Название пакета

en: About templates
ru: О шаблонах

en: This bundle doesn't define a translations template file
ru: Для этого пакета не определён файл шаблона перевода

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
ru: Нет файл шаблона для бандла. Мы рекомендуем создать его прежде чем добавлять языки

en: Template missing
ru: Шаблон отсутствует

en: Strings will be extracted to:
ru: Строки будут извлечены в:

note: Translators: (1) Number of files excluded (2) the maximum size of file that was included
en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
ru[0]: Исключён %1$s файл более %2$s
ru[1]: Исключено %1$s файла более %2$s
ru[2]: Исключено %1$s файлов более %2$s

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
ru: %s на диске

en: Source files to scan:
ru: Исходных файлов для сканирования:

en: Start translating
ru: Начать перевод

en: Use this file as template when running Sync
ru: Используйте этот файл в качестве шаблона при запуске синхронизации

en: Just copy English source strings
ru: Скопировать только исходные строки на английском

en: Copy target translations from "%s"
ru: Скопировать целевой перевод из "%s"

en: Template options
ru: Параметры шаблона

en: Choose a location
ru: Выберите размещение

en: Custom language
ru: Пользовательский язык

en: Available languages
ru: Доступные языки

en: Installed languages
ru: Установленные языки

en: No language selected
ru: Язык не выбран

en: WordPress language
ru: Язык WordPress

en: Choose a language
ru: Выберите язык

en: Create template instead
ru: Создать вместо этого шаблон

en: You're creating translations directly from source code
ru: Вы создаёте перевод напрямую с исходного кода

en: Getting help with Loco Translate
ru: Помощь с Loco Translate

en: Full documentation
ru: Вся документация

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
ru: Опции пользователя применяются в вашему логину WordPress для всех сайтов

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
ru: Настройки сайта применяются ко всем пользователям Loco Translate данного сайта

en: Support forum
ru: Форум поддержки

en: File is in binary MO format
ru: Файл в бинарном MO формате

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
ru: Чтобы создать здесь новые файлы, вам необходимо подключиться к удаленной файловой системе или сделать каталог доступным %s для записи

en: This directory can't be written to directly by the web server
ru: Веб-серверу недоступна прямая запись данных в этот каталог

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
ru: Заметьте, что файл возможно не получиться удалить в связи с дополнительными разрешениями владельца

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
ru: Родительский каталог доступен для записи для %s, поэтому вы можете добавлять новые файлы в то же место

en: Directory is writeable
ru: Каталог доступен для записи

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
ru: Каталог, содержащий этот файл, также не существует

en: Directory doesn't exist
ru: Каталог не существует

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
ru: Для внесения изменений требуется подключиться к удаленной файловой системе, или %s должен сделать его доступным для записи

en: This file can't be updated directly by the web server
ru: Этот файл нельзя обновить напрямую веб-сервером

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
ru: Вы можете обновить этот перевод напрямую из редактора в файловую систему

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
ru: Файл %s доступен для записи

en: File doesn't exist
ru: Файл не существует

en: Last extracted
ru: Последнее извлечение

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
ru: Эти переводы не связаны с POT-файлом. Синхронизация извлечёт строки напрямую из исходного кода.

en: Missing template
ru: Шаблон не найден

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
ru: PO-файл имеет строки, отличные от "%s". Попробуйте провести синхронизацию до внесения изменений.

en: Out of sync with template
ru: Не синхронизировано с шаблоном

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has the same source strings as "%s"
ru: PO-файл имеет те же исходные строки, что и "%s"

en: In sync with template
ru: Синхронизировано с шаблоном

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
ru: Не найден бинарный MO-файл, который принадлежит этому переводу

en: Binary file missing
ru: Бинарный файл не найден

en: Unexpected file type
ru: Неожиданный тип файла

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
ru: Не найден оригинальный PO-файл, по которому происходила компиляция

en: PO file missing
ru: PO-файл отсутствует

en: Compiled translations
ru: Скомпилировано переводов

en: Last translation
ru: Последний перевод

en: File modified
ru: Файл изменён

en: compiled
ru: скомпилировано

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
ru: Вы уверены что вы хотите <strong>навсегда</strong> удалить этот файл?

en: Confirm delete
ru: Подтвердите удаление

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
ru: Вы можете переводить любой пакет, в котором есть <a href="%s" target="_blank">шаблон</a>

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
ru: Loco требуется расширение <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer</a> для сканирования исходного кода PHP на наличие переводимых строк

en: About the Tokenizer
ru: О Tokenizer

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
ru: Файл либо не существует, либо сервер не имеет прав доступа к нему

en: File not found
ru: Файл не найден

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
ru: Эта страница ожидала файл, но путь на самом деле является каталогом

en: File is a directory
ru: Файл является каталогом

en: You're running the latest version of Loco Translate
ru: Вы используете самую свежую версию Loco Translate

en: Upgrade to %s
ru: Обновиться до %s

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Allow full access to these roles
ru: Разрешить полный доступ этим ролям

en: Grant access to roles
ru: Разрешить доступ для ролей

en: Not recommended
ru: Не рекомендуется

en: Add UTF-8 byte order mark
ru: Добавлять BOM для UTF‑8

en: Saving PO/POT files
ru: Сохранение PO/POT файлов

en: Scan PHP files with extensions:
ru: Сканировать PHP-файлы с расширениями:

en: Skip PHP files larger than:
ru: Пропускать PHP-файлы больше чем:

en: Extracting strings
ru: Извлечение строк

en: Translator credit
ru: Автор перевода

note: translators: text field placeholder
en: Filter...
ru: Фильтр...

en: Connect
ru: Соединиться

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
ru: Защищено от записи

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
ru: Этот пакет не имеет автоматической настройки. Требуется ручная настройка для использования всех функций Loco Translate

en: unconfigured
ru: не настроено

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
ru: Нажмите на вкладку <a href="%s">установка</a>, чтобы завершить настройку пакета

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
ru: Этот пакет настроен не полностью, поэтому мы не знаем, для чего нужны следующие файлы

en: Additional files found
ru: Найдены дополнительные файлы

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
ru: Если у вас есть сложности с переводом этого пакета, попробуйте спросить помощи у автора

en: Author details
ru: О авторе

en: Edit config
ru: Редактировать настройки

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
ru: Конфигурация этого пакета сохранена в базе данных WordPress

en: Bundle configuration saved
ru: Конфигурация пакета сохранена

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
ru: Эта настройка пакета была обнаружена автоматически, но она завершена не полностью

en: Partially configured bundle
ru: Частично настроенный бандл

en: It needs configuring before you can do any translations
ru: Необходимо выполнить настройку перед тем, как выполнять перевод

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
ru: Этот пакет настроен для перевода непонятным образом

en: Unconfigured bundle
ru: Пакет не настроен

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
ru: Конфигурация этого бандла была автоматически определена, и выглядит полностью совместимой

en: Get help with this
ru: Получить помощь

en: Import config from XML
ru: Импортировать настройки из XML

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
ru: Конфигурация этого пакета встроена в Loco Translate

en: Bundle auto-configured
ru: Пакет настроен автоматически

en: Load config
ru: Загрузить настройки

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
ru: Если разработчик предоставил вам файл конфигурации, вставьте XML-код сюда

en: XML setup
ru: Настройка XML

en: Cancel
ru: Отмена

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
ru: Если вам необходимо переопределить текущие настройки, вы можете внести изменения во вкладке "Расширенные"

en: This bundle's configuration is provided by the author
ru: Эта настройка пакета предоставлена автором

en: Official configuration
ru: Официальная конфигурация

en: No translations found for "%s"
ru: Переводов для "%s" не найдено

en: Info
ru: Инфо

en: Copy
ru: Скопировать

en: Edit
ru: Редактировать

en: Folder
ru: Каталог

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Pending
ru: В ожидании

en: Translation progress
ru: Прогресс перевода

en: Language
ru: Язык

en: Reset config
ru: Сбросить настройки

en: Parent theme
ru: Родительская тема

en: Add set
ru: Добавить набор

en: Save config
ru: Сохранить настройки

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
ru: Каталоги пакета, в которых не будут искаться файлы

en: Blocked paths
ru: Заблокированные пути

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
ru: Файлы и каталоги пакета, содержащие локализованный код PHP

en: Source file paths
ru: Пути к исходным файлам

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
ru: без подстановочных знаков

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
ru: Каталоги пакета, содержащие перевод автора

en: Exclude
ru: Исключить

en: Include
ru: Включить

en: Domain path
ru: Путь домена

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
ru: Относительный путь от корневой папки пакета до официального POT-файла

en: Locked
ru: Заблокирован

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
ru: Обычно совпадает с текстовым доменом, но не оставляйте его пустым, если вам это действительно не нужно

en: File prefix
ru: Префикс файла

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
ru: Пространство имен, в которое WordPress будет загружать переведенные строки

en: Text domain
ru: Текстовый домен

note: Translators: Help tip for "Project name" field in advanced bundle config
en: Descriptive name for this set of translatable strings
ru: Описательное имя для этого набора переводимых строк

en: Project name
ru: Имя проекта

en: Go to WordPress Core
ru: Перейти к ядру WordPress

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
ru: "Hello Dolly" часть ядра WordPress

note: translators: %s refers to the handle of a plugin, e.g. "loco-translate/loco.php"
en: Plugin not found: %s
ru: Плагин не найден: %s

en: Visit official site
ru: Посетить официальный сайт

en: WordPress Core
ru: Ядро WordPress

en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

en: The WordPress Team
ru: Команда WordPress

en: WordPress core
ru: Ядро WordPress

note: translators: (1) is the name of a PHP script, (2) is a line number in the file
en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
ru: Вывод информации из %1$s: %2$u прервал Loco

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
ru: %s назад

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
ru: Только что

en: Y/m/d
ru: d.m.Y

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru: У вас недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: Download controller returned empty output
ru: Контроллер скачивания возвратил пустой результат

en: Download action not found
ru: Действий скачивания не найдено

en: Ajax controller returned empty JSON
ru: AJAX контроллер вернул пустой JSON

note: translators: Fatal error where %s represents an unexpected value
en: Ajax route not found: "%s"
ru: AJAX путь не найден: "%s"

en: Page not found
ru: Страница не найдена

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
ru: Переводы ядра &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
ru: Переводы плагинов &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
ru: Переводы тем &lsaquo; Loco

en: Home
ru: Главная

en: Loco Translate is powered by
ru: Loco Translate работает на основе

en: Help & support
ru: Помощь и поддержка

[ctx: Editor]
note: translators: List heading showing preview of translated text for each item
en: Translation
ru: Перевод

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the translation editing window when no translation selected
en: Translation not loaded
ru: Перевод не загружен

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the context window when no translation selected
en: Context not loaded
ru: Контекст не загружен

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the source text window when no translation selected
en: Source text not loaded
ru: Исходный текст не загружен

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the plural form of the original English text
en: Plural
ru: Множественное

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the singular form of the original English text
en: Single
ru: Единственное

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane for entering translator comments
en: Comments
ru: Комментарии

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding message context
en: Context
ru: Контекст

[ctx: Editor]
note: translators: Where %s is the name of the language, e.g. "French translation" xgettext: javascript-format
en: %s translation
ru: Перевод на %s

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding the original English text translators: List heading showing preview of English text for each item
en: Source text
ru: Исходный текст

note: translators: Generic error when external process broke an Ajax request
en: Server returned invalid data
ru: Сервер вернул неверные данные

en: Check console output for debugging information
ru: Проверьте вывод консоли на наличие отладочной информации

en: Provide the following text when reporting a problem
ru: Передайте следующий текст при отправке сообщения о проблеме

note: translators: When text filtering reduces to an empty view
en: Nothing matches the text filter
ru: Нет совпадений с текстовым фильтром

en: Translate
ru: Перевести

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not a supported translation file format
en: %s is not a Gettext file
ru: %s не является файлом Gettext

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
ru: Другой

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
ru: Индивидуальный

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to system-installed translation files - i.e. those under WP_LANG_DIR
en: System
ru: Системный

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
ru: Авторский

en: File modification is disallowed by your WordPress config
ru: Редактирование файла запрещено вашими настройками WordPress

en: Failed to build directory path
ru: Не удалось создать путь к каталогу

en: Failed to create directory
ru: Не удалось создать каталог

en: Failed to save file
ru: Не удалось сохранить файл

en: Permission denied to update file
ru: Отказано в доступе на обновление файла

note: translators: %s refers to a directory name which was expected to be an ordinary file
en: "%s" is a directory, not a file
ru: «%s» это каталог, а не файл

note: translators: %s refers to a file name, for which a delete operation failed.
en: Failed to delete %s
ru: Не удалось удалить %s

note: translators: (1) Source file name (2) Target file name
en: Failed to copy %1$s to %2$s
ru: Не удалось скопировать %1$s в %2$s

en: Refusing to copy over an existing file
ru: Отказ копирования поверх существующего файла

note: translators: %s refers to a file name, for which the chmod operation failed.
en: Failed to chmod %s
ru: Не удалось поменять права у %s

en: Failed to connect to remote server
ru: Не удалось подключиться к удалённому серверу

en: XML parse error
ru: Ошибка парсинга XML

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Notice
ru: Примечание

en: Error
ru: Ошибка

[ctx: User role]
en: Translator
ru: Переводчик

en: XML supplied is empty
ru: Предоставленный XML пуст

en: Text Domain cannot be empty
ru: Текстовый домен не может быть пустым

note: translators: used when username of web server process is unknown
en: the web server
ru: веб-сервер

note: translators: %s refers to the name of a new file to be created, but which already existed
en: %s already exists in this folder
ru: %s уже существует в этом каталоге

en: Template file created
ru: Файл шаблона создан

en: PO file saved, but MO file compilation failed
ru: PO-файл сохранён, но не удалось скомпилировать MO-файл

en: PO file saved and MO file compiled
ru: PO-файл сохранен, MO-файл скомпилирован

note: translators: %s refers to a directory where a backup file could not be created due to file permissions
en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
ru: Не удалось создать резервную копию файла в «%s». Проверьте права доступа к файлу или отключите создание резервных копий.

en: MO file exists for this language already. Delete it first
ru: Для этого языка уже есть MO-файл. Сначала удалите его

en: Connected to remote file system
ru: Подключен к удалённой файловой системе

en: Translate themes
ru: Перевод тем

en: Translate plugins
ru: Перевод плагинов

note: translators: %s refers to the name of a translation set (theme, plugin or core component)
en: New translations template for "%s"
ru: Новый шаблон перевода для "%s"

en: New template file
ru: Файл нового шаблона

en: Template file already exists
ru: Файл шаблона уже существует

en: New template
ru: Новый шаблон

en: Skip template
ru: Пропустить шаблон

note: translators: Were %s is number of source files that will be scanned
en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
ru[0]: %s исходный файл будет просканирован на наличие переводимых строк
ru[1]: %s исходных файла будут просканированы на наличие переводимых строк
ru[2]: %s исходных файлов будут просканированы на наличие переводимых строк

note: translators: 1: Number of strings; 2: Name of POT file; e.g. "100 strings found in file.pot"
en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
ru[0]: %1$s строка найдена в %2$s
ru[1]: %1$s строки найдено в %2$s
ru[2]: %1$s строк найдено в %2$s

en: Initializing new translations in unknown set
ru: Инициализация нового перевода для неизвестного набора

note: translators: %s refers to the slug/handle of a theme or plugin
en: Initializing new translations in "%s"
ru: Инициализация нового перевода для "%s"

note: translators: Warning that the language in the file header (1) does not match the file name (2)
en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
ru: Заголовок языка "%1$s", однако имя файла содержит "%2$s"

en: File does not have a valid header
ru: Файл не имеет допустимого заголовка

en: Unknown author
ru: Неизвестный автор

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
ru: Переключить просмотр кода

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
ru: Невидимые символы

[ctx: Editor]
note: Translators: Button for downloading a PO, MO or POT file
en: Download
ru: Скачать

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
ru: Отменить

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
ru: Синхронизировать

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Помощь

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
ru: Добавить

note: translators: %s refers to the name of a POT file
en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
ru: Переводы не совпадают с шаблоном. Запустите синхронизацию для обновления из %s

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
ru: Редактирование %1$s в %2$s

note: translators: Warning that deleting a file will also delete others. %s indicates that quantity.
en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
ru[0]: Также будет удалён %s зависимый файл
ru[1]: Также будет удалено %s зависимых файла
ru[2]: Также будет удалено %s зависимых файлов

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be deleted
en: Delete %s
ru: Удаление %s

en: File deleted
ru: Файл удалён

en: Delete
ru: Удалить

en: File info
ru: Информация о файле

en: Source
ru: Исходник

en: Editor
ru: Редактор

en: Super Admin
ru: Суперадминистратор

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: System diagnostics
ru: Диагностика системы

en: Version
ru: Версия

en: User options
ru: Настройки пользователя

en: Site options
ru: Настройки сайта

en: Create template
ru: Создать шаблон

en: Edit template
ru: Изменить шаблон

en: New language
ru: Новый язык

note: translators: %s is a quantity of files which were found, but whose context is unknown
en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
ru[0]: %s файл не соответствует известному набору строк
ru[1]: %s файла не соответствуют известному набору строк
ru[2]: %s файлов не соответствуют известному набору строк

en: Bundle setup
ru: Установка пакета

en: Setup tab
ru: Вкладка Установка

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
ru: Настроить %s

en: Advanced configuration
ru: Расширенная настройка

en: Advanced tab
ru: Вкладка Расширенные

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
ru: Настроить %s

en: Debug
ru: Отладка

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Setup
ru: Установка

en: Configuration reset
ru: Конфигурация сброшена

en: Configuration saved
ru: Конфигурация сохранена

en: Overview
ru: Обзор

en: Plugins
ru: Плагины

en: Themes
ru: Темы

en: Invalid locale
ru: Неверная локаль

note: translators: %s refers to the name of a missing PHP extension, for example "mbstring".
en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
ru: Loco Translate требует расширения PHP "%s". Попросите хостинг-провайдера установить его

note: Author of the plugin
en: Tim Whitlock
ru: Тим Уитлок (Tim Whitlock)

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/loco-translate/
ru: https://ru.wordpress.org/plugins/loco-translate/

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
ru: Фильтр переводов

en: Template file
ru: Файл шаблона

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Number of backups to keep of each file:
ru: Количество резервных копий каждого файла:

en: Include Fuzzy strings
ru: Включать неточные строки

en: Generate hash tables
ru: Генерировать хэш-таблицы

en: Compiling MO files
ru: Компиляция МО-файлов

[ctx: Modified time]
en: Updated
ru: Обновлено

note: translators: Warning appears when user tries to refresh or navigate away when editor work is unsaved
en: Your changes will be lost if you continue without saving
ru: Изменения будут потеряны, если вы не сохранитесь

note: translators: Summary of existing strings that no longer exist after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
ru[0]: Удалена %s устаревшая строка
ru[1]: Удалено %s устаревших строки
ru[2]: Удалено %s устаревших строк

note: translators: Summary of new strings after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s new string added | %s new strings added
ru[0]: Добавлена %s новая строка
ru[1]: Добавлено %s новых строки
ru[2]: Добавлено %s новых строк

note: translators: Message appears after sync operation.
en: Strings up to date with source code
ru: Строки обновлены с исходным кодом

note: translators: Message appears after sync operation
en: Merged from source code
ru: Объединено с исходным кодом

note: translators: Where %s is the name of the POT template file. Message appears after sync xgettext: javascript-format
en: Merged from %s
ru: Объединено из %s

note: translators: Success notice where %s is a file extension, e.g. "PO"
en: %s file saved
ru: %s файл сохранён

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Settings
ru: Настройки

note: translators: Page title for plugin home screen
en: Loco, Translation Management
ru: Loco, управление переводами

note: translators: Shows number of untranslated strings at top of editor translators: Shows number of untranslated strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s untranslated
ru: %s не переведено

note: translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s fuzzy
ru: %s неточных переводов

note: translators: Shows percentage translated at top of editor translators: Shows percentage translated at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s%% translated
ru: %s%% переведено

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Permission denied
ru: Доступ запрещен
